Rusi: Për shkak të situatës nga Covid, karantinë nga 30 Tetori deri më 7 Nëntor

Rusi: Për shkak të situatës nga Covid, karantinë nga 30 Tetori deri më 7 Nëntor

18:49, 20/10/2021
A+ Aa A-

Në Rusi, për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike për shkak të pandemisë koronavirus, do të ketë ditë jo pune nga 30 tetor deri më 7 nëntor.

 Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, vendosi sot për këtë me propozimin e Qeverisë, duke deklaruar se ai afat mund të zgjatet.

Putin urdhëroi që testimi për kovid-19 të zgjerohet, në mënyrë që të infektuarit e rinj të zbulohen në kohë, dhe ai përsëri u bëri thirrje qytetarëve të vaksinohen.

"Detyra jonë kryesore tani është të mbrojmë jetën e qytetarëve dhe, sa të jetë e mundur, të minimizojmë përhapjen e infeksionit," tha Putin në konsultim me anëtarët e qeverisë.

Autoritetet e rajonit, ku situata epidemiologjike është e ndërlikuar, do të kenë të drejtë të prezantojnë ditë jo pune që të shtunën, 23 tetor.

Zëvendëskryeministrja Tatjana Golikova tha se masat e marra deri më tani në luftën kundër koronavirusit nuk janë të mjaftueshme dhe se numri i të infektuarve është rritur me 15% javën e fundit.

Putin miratoi gjithashtu masat për të mbështetur degët e ekonomisë që do të kenë dëmin më të madh nga ditët jo-pune.

Në 24 orët e fundit, 1,028 persona të infektuar me koronavirus vdiqën në Rusi, që është 1.18 përqind më shumë se një ditë më parë, dhe maksimumi që nga fillimi i epidemisë.

Gjatë ditës, u regjistruan 34,073 raste të reja të infeksionit, dhe numri i përgjithshëm i të infektuarve që nga fillimi i epidemisë është 8,094,825.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco