Kriza e energjisë godet rimëkëmbjen globale ndërsa afrohet dimri

Kriza e energjisë godet rimëkëmbjen globale ndërsa afrohet dimri

14:22, 19/10/2021
A+ Aa A-

Mungesat e energjisë po fikin dritat e rrugës dhe po mbyllin fabrikat në Kinë. Të varfërit në Brazil po zgjedhin midis pagesës për ushqim ose energji elektrike.  Fermerët gjermanë të misrit dhe grurit nuk mund të gjejnë pleh të prodhuar me gaz natyror.  Dhe frika po rritet se Evropa do të duhet të racionojë energjinë elektrike nëse është një dimër i ftohtë.

Bota është kapur nga një krizë energjie - një shtrëngim i ashpër në disa nga tregjet kryesore për gaz natyror, naftë dhe lëndë djegëse të tjera që mbajnë ekonominë globale në punë dhe drita e ngrohtësi nëpër shtëpia.

Duke iu afruar dimrit, kjo nënkupton fatura më të larta të shërbimeve, produkte më të shtrenjta dhe shqetësim në rritje se si Evropa dhe Kina që konsumojnë energji do të shërohen nga pandemia COVID-19.

Rëndesa më e madhe është mbi gazin natyror në Evropë, i cili importon 90%  të furnizimeve të tij – kryesisht nga Rusia - dhe ku çmimet janë rritur në pesëfishin e atyre që ishin në fillim të vitit, 95 euro nga afro 19 euro për megavat orë që ishte.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco