Rezervati i Afrikës Qendrore që po u jep shpresë shimpanzeve të traumatizuara - FOTO Anthony Caere, një pilot për Parkun Kombëtar Virunga në Kongo, nanuris Felix dhe Mara ndërsa po i çon në Qendrën e Rehabilitimit të Lwiro

Rezervati i Afrikës Qendrore që po u jep shpresë shimpanzeve të traumatizuara - FOTO

10:48, 18/10/2021
A+ Aa A-

Të shpëtuara nga kaosi në atë rajon, shimpanzetë e traumatizuara janë bërë modele i aftësisë për t'u ripërtërirë për kujdestarët e tyre njerëz.

Të shpëtuar nga kaosi në atë rajon, shimpanzetë e traumatizuara janë bërë modele të qëndrueshmërisë për kujdestarët e tyre njerëzorë.

Itsaso Vélez del Burgo e mban në krahët e saj shimpanzenë e egër. E dobët dhe pa ndjenja, majmunia femër nuk ishte shumë më i madh se dora e njeriut. Trupi i saj i vogël dhe mungesa e dhëmbëve zbuluan se ajo ishte vetëm rreth një muajsh. Ajo po luftonte me hipoterminë dhe dehidratimin, dhe nëse diçka nuk bëhej me nxitim, zemra e saj do të ndalej.

"Ajo ishte shimpazeja më e vogël që kishim marrë ndonjëherë," thotë Velez del Burgo, drejtor teknik i Qendrës së në Republikën Demokratike të Kongos .

Ishte 16 qershor 2017, dhe Velez del Burgo kishte bërë një udhëtim rraskapitës, pesë-ditor të shpëtimit me motoçikletës, barkë dhe makinës për ta çuar shimpanzenë foshnjë në fshatin Lviro.

Një kontakt nga një grup kundër gjuetisë e kishte gjetur shimpanzenë në pyllin e dendur pranë qytetit të largët të Pinga, rreth 180 kilometra larg. Pas dorëzimit të foshnjës, burrat zbuluan se motra e saj binjake kishte vdekur pak pasi qëlluan nënën e saj.

Në rezervat, beteja për jetën e shimpazeve sapo kishte filluar. Vélez del Burgo e mbuloi shpejt trupin inert me batanije të ngrohta dhe i dha lëngje intravenoze. Më në fund, foshnja u ngroh dhe sytë e saj u hapën.

"E lashë të flejë në gjoksin tim për ta mbajtur atë të ngrohtë," thotë Zawadi Balanda, një kongoleze e re e qetë, e caktuar për të parë Busakara, siç ia kishin vënë emrin atë natë.

 Velez del Burgo ishte i shqetësuar se pa asnjë nënë natyrale që ta ushqente dhe të siguronte mbështetje emocionale, foshnja shimpanze do të tretej.

Shimpanzetë, së bashku me bonobot, janë të afërmit tanë më të afërt të gjallë. Numri i tyre në të gjithë Afrikën vlerësohet të jetë jo më shumë se 300,000 - nga ndoshta një milion në fillim të shekullit të 20 - për shkak të gjuetisë për mish, kontrabandës për tregtinë e kafshëve shtëpiake dhe humbjes së habitatit.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco