Lajmi i fundit

Vrasja e ish-deputetit Pashko Ujka, jepet masa e sigurisë për dy të arrestuarit

Prekëse/ Shikoni momentin kur qeni nuk lejon të përplaset në dysheme të zonjën e cila pësoi një sulm epilepsik

Prekëse/ Shikoni momentin kur qeni nuk lejon të përplaset në dysheme të zonjën e cila pësoi një sulm epilepsik

20:22, 17/10/2021
A+ Aa A-

Më shumë se dy milionë njerëz shikuan një video TikTok të një vajze të quajtur Tina, e cila regjistroi në kamera momentin kur përjetoi një konfiskim epileptik.

Ajo ishte me qenin e saj Max gjatë gjithë kohës, i cili e shpëtoi atë nga rënia në një mënyrë të mahnitshme.

Video tregon se si Max vuri re shenjat e para të sulmit të Tina para se të ndodhte në të vërtetë.

Qeni reagoi në mënyrë mbresëlënëse shpejt, duke parandaluar që Tina të binte në dysheme.

"Kjo duhej të ishte një video stërvitore, por ai më paralajmëroi për diçka që nuk e dija se do të vinte," shkroi ajo ne video.

Qentë që ndiejnë sulmet janë stërvitur për të paralajmëruar pronarët e tyre para fillimit, duke u lënë atyre kohë për të lëvizur në një vend të sigurt para se të ndodhë sulmi.

Ata gjithashtu janë të trajnuar që ta vendosin trupin e tyre midis pronarit dhe dyshemesë për të zbutur rënien dhe të shtrihen pranë tyre për të parandaluar dëmtimet, ashtu siç bëri Maksi në pamjet virale.

Edhe pse ende nuk është përcaktuar saktësisht se si qentë mund të ndiejnë një sulm para se të ndodhë, shkencëtarët kryesisht besojnë në teorinë se ata mund të nuhasin trupin para sulmit - gjë që njerëzit nuk mund ta bëjnë.

Sipas llogarisë Tina të TikTok, ajo ka vuajtur nga krizat epileptike dhe migrenat e rënda që në moshën 23 vjeçare.

Gjatë vitit 2018, ajo pati një "sulm të rëndë", pas së cilës kujtesa e saj u zhduk plotësisht kur u zgjua.

"Kam humbur 40 vitet e para të jetës sime," shpjegoi ajo në video.

“Nuk e kisha idenë se kush isha dhe asgjë për veten time. Ishte e frikshme. Unë nuk njihja askënd nga familja apo miqtë, "shtoi ajo.

OBSH raporton se rreziku i vdekjes së parakohshme është shumë më i lartë tek njerëzit me epilepsi, shpesh për shkak të incidenteve të parandalueshme, përfshirë rënien, djegiet dhe mbytjen gjatë konfiskimeve.

Këto janë situata për të cilat Max është trajnuar posaçërisht, të cilat Tina i tregon në llogarinë e saj TikTok.

Çifti stërvitet së bashku për t'u përgatitur për sulme potencialisht të rrezikshme në vende të ndryshme.

@tina_n_max

##Max ##epilepsyservicedog ##sdit ##germanshepherd ##dogsoftiktok ##bestfriends ##epilepsyawareness ##fyp ##servicedog

♬ The Best - Tina Turner

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco