Opozita hungareze voton për të zgjedhur se kush do të garojë kundër Viktor Orbanit

Opozita hungareze voton për të zgjedhur se kush do të garojë kundër Viktor Orbanit

13:44, 17/10/2021
A+ Aa A-

Fraza politike midis partive opozitare të Hungarisë në prag të zgjedhjeve të pranverës është "kushdo tjetër përveç Orbanit".

Opozita mbajti zgjedhjet paraprake të shtunën që do të vendosin se kush do të garojë kundër kryeministrit populist Viktor Orban.

Zgjedhja është ngushtuar në dy kandidatë: kryebashkiaku i moderuar konservator Péter Márki-Zay, i cili është kthyer në Hungari pasi jetoi në Shtetet e Bashkuara dhe avokatja e qendrës së majtë, Klára Dobrev, e njohur nga shumë njerëz si gruaja e ish-kryeministrit Ferenz Gyurcsány.

"Pas 12 vitesh të qeverisë së krahut të djathtë Fidesz, padrejtësitë në këtë vend janë bërë të padurueshme dhe nuk mund të lejohen të rriten më tej," tha ajo.

"Ne shpenzojmë më pak se mesatarja e BE -së për shëndetësinë, arsimin, pensionet, masat sociale dhe shumë më tepër për paratë e korrupsionit, të cilat maskohen si zhvillim ekonomik, ose për subvencione individuale."

Ajo ka bërë fushatë për rinegocimin e marrëveshjes shtatëvjeçare të BE-së për politikën e kohezionit dhe fondin e rindërtimit.

Në fillimin e parë Dobrev doli në krye me gati 35 për qind, kryetari i Budapestit Gergely Karácsony i dyti me 27 për qind dhe Péter Márki-Zay doli i treti me 20 për qind. Por Karácsony u largua nga gara.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco