Mashtroi autoritetet me kolaudimin e Boeing 737 Max, arrestohet ish-piloti 

Mashtroi autoritetet me kolaudimin e Boeing 737 Max, arrestohet ish-piloti 

12:35, 17/10/2021
A+ Aa A-

Një juri federale amerikane dënoi për mashtrim një ish-pilot të Administratës Federale të Aviacionit gjatë procesit të certifikimit të ”Boeing”, tip ”737 Max”, i cili u përfshi në dy aksidente fatale. 

Mark Forkner, sipas aktakuzës, i dha agjencisë federale “informacion materialisht të rremë, të pasaktë dhe jo të plotë” në lidhje me sistemin e kontrollit të fluturimit, që besohet të jetë shkaku i të dy fatkeqësive. 

Ish-piloti u implikua gjithashtu me një skemë për të mashtruar klientët e linjës ajrore për të marrë dhjetëra miliona dollarë nga ”Boeing”. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco