COVID-19/ Shifër rekord, Rusia raporton 1.000 vdekje në ditë

COVID-19/ Shifër rekord, Rusia raporton 1.000 vdekje në ditë

11:15, 17/10/2021
A+ Aa A-

Rusia raportoi të dielën më shumë se 1.000 vdekje ditore për shkak të COVID-19, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë.

Ishte dita e tretë me radhë që Rusia raportoi raste rekord të rasteve dhe vdekjeve, me më shumë se 33.000 raste të reja të raportuara gjithashtu në një ditë të vetme.

Autoritetet ende nuk duhet të do të ashpërsojnë masat anti-COVID, në një përpjekje për të ruajtur ekonominë.

Rusia ka një normë të ulët vaksinimi me pak më shumë se 30% të popullsisë të vaksinuar plotësisht kundër virusit dhe autoritetet kanë fajësuar publikun për mosvaksinimin.

Vendi ka raportuar 222.315 vdekje që nga fillimi i pandemisë, që është shifra më e lartë në Evropë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco