Prokuroria kërkon heqjen e imunitetit të Kurz

Prokuroria kërkon heqjen e imunitetit të Kurz

09:50, 15/10/2021
A+ Aa A-

Sebastian Kurz sapo ka bërë betimin si deputet dhe Zyra e Prokurorit për Krimin Ekonomik dhe Korrupsionin tashmë po i kërkon Parlamentit heqjen e imunitetit të tij parlamentar.

Prokuroria dërgoi një kërkesë për heqjen e imunitetit parlamentar në mënyrë që hetimi kundër ish -kancelarit austriak të vazhdojë për shkak të akuzave që lidhen me përvetësim dhe ryshfet.

Klubi parlamentar i OVP, shefi i të cilit tani është Kurz, tha se ata jo vetëm që do ta mbështesin atë kërkesë, por se ishin të lumtur që u dërgua kaq herët.

“Kjo do të mundësojë që të gjitha akuzat kundër Kurac të hiqen shpejt”, thotë klubi parlamentar.

Miratimi për vazhdimin e hetimit ndoshta do të jepet në një nga seancat plenare të radhës të parlamentit, meqenëse Kurz nuk ishte deputet në atë kohë kur u akuzua për vepra penale dhe ato vepra nuk lidhen me aktivitetet e tij parlamentare.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco