Për herë të parë një oficeri i lartë që është dorëzuar thyen heshtjen dhe trondit me rrëfimin e tij

Për herë të parë një oficeri i lartë që është dorëzuar thyen heshtjen dhe trondit me rrëfimin e tij

10:39, 11/10/2021
A+ Aa A-

Në karrierën e tij ushtarake 30 vjeçare në Korenë e Veriut, Kim Kuk-sung ishte në krye të shërbimeve intiligjente më të fuqishme të Koresë së Veriut.

Këto shërbime ishin ‘sytë, veshët dhe mendja’ e udhëheqësit suprem të vendit shprehet sot ‘rebeli’ i profilit të lartë i cili doli në pension në vitin 2014 dhe që atërerë jeton në Seul, tani duke punuar me shërbime të ngjashme në Korenë e Jugut.

Nuk ishte e lehtë për BBC të siguronte një intervistë me ish-kolonelin e lartë të ushtrisë së Koresë së Veriut.

Medias angleze ju deshën javë për ta bindur që të tregonte historinë e tij dhe ai është akoma i shqetësuar se kush mund ta dëgjojë.

Para kamerës ai mbante syze të errëta dhe vetëm dy persona nga grupi e dinin (ndoshta) emrin e tij të vërtetë.

Ai pretendon se gjatë tre dekadave të tij në ushtrinë e Koresë së Veriut ai mbajti sekretet e udhëheqësve, dërgoi ekzekutues për të vrarë kritikët e tyre dhe ngriti një laborator të paligjshëm të drogës për të rritur fondet "revolucionare".

 Sipas rrjetit britanik, kjo është hera e parë që një oficer i rangut të lartë nga Pheniani ka dhënë një intervistë për një rrjet të madh.

Ai përshkruan udhëheqjen e Koresë së Veriut të dëshpëruar për të fituar para me çdo mjet të mundshëm, nga marrëveshjet e drogës deri tek shitja e armëve në Lindjen e Mesme dhe Afrikë. 

Ai  tregoi dhe për strategjinë që qëndron pas vendimeve që merren në Phenia për sulmet ndja Korenë së Jugut dhe pretendon se rrjetet spiune dhe kibernetike të vendit të fshehtë mund të arrijnë në të gjithë botën.

BBC nuk ka mundur të verifikojë në mënyrë të pavarur pretendimet e tij, por ka arritur të verifikojmë identitetin e tij dhe, aty ku është e mundur, ka gjetur prova vërtetuese për pretendimet e tij.

Koreja e Veriut formoi një agjenci të re spiune të quajtur Byroja e Përgjithshme e Zbulimit në vitin 2009, pikërisht kur Kim Jong-un po përgatitej për të pasuar babanë e tij, i cili kishte pësuar një goditje në tru. 

Shefi i byrosë ishte Kim Yong-chol, i cili mbetet një nga ndihmësit më të besuar të udhëheqësit të Koresë së Veriut.

Koloneli tha se në maj 2009, një urdhër zbriti në zinxhirin e komandës për të formuar një "task forcë terroriste" për të vrarë një ish -zyrtar të Koresë së Veriut i cili kishte dezertuar në Jug.

"Për Kim Jong-un, ishte një akt për të kënaqur udhëheqësin suprem (babanë e tij)," thotë Kim.

"Një" Forcë Terrori "u formua për të vrarë Hwang Jang-yop në fshehtësi. Unë personalisht drejtova dhe kryeva punën."

Hwang Jang-yop dikur ishte një nga zyrtarët më të fuqishëm të vendit. 

Ai kishte qenë një arkitekt kryesor i politikës së Koresë së Veriut. 

Largimi i tij nga Jugu në 1997 nuk ishte falur kurrë. 

Pasi ishte në Seul, ai ishte jashtëzakonisht kritik ndaj regjimit dhe familja Kim donte hakmarrje.

Por atentati shkoi keq. 

Dy majorë të ushtrisë së Koresë së Veriut janë ende duke vuajtur dënimin me 10 vjet burg në Seul për komplotin.

 Pheniani gjithmonë mohoi se ishte përfshirë dhe pretendoi se Koreja e Jugut kishte organizuar përpjekjen.

Por dëshmia e Kim Kuk-sung sugjeron të kundërtën.

"Në Korenë e Veriut, terrorizmi është një mjet politik që mbron dinjitetin më të lartë të Kim Jong-il dhe Kim Jong-un", thotë ai. 

"Ishte një dhuratë për të demonstruar besnikërinë e pasardhësit ndaj udhëheqësit të tij të madh".

Një vit më vonë, në vitin 2010, një anije e marinës së Koresë së Jugut, Cheonan, u mbyt pasi u godit nga një silur. Dyzet e gjashtë jetë humbën. 

Pheniani gjithmonë e ka mohuar përfshirjen e tij.

Po, në nëntor të atij viti, dhjetëra predha artilerie të Koresë së Veriut goditën ishullin Yeongpyeong të Koresë së Jugut. 

Dy ushtarë dhe dy civilë u vranë.

Ka pasur shumë debate se kush dha urdhrin për atë sulm.

 Kim tha se ai "nuk ishte i përfshirë drejtpërdrejt në operacionet në Cheonan ose Yeonpyeong Island", por ato "nuk ishin sekret për oficerët e RGB;.

Dhe ato operacione nuk do të kishin ndodhur pa urdhra nga maja, thotë ai.

"Në Korenë e Veriut, edhe kur ndërtohet një rrugë, ajo nuk mund të bëhet pa miratimin e drejtpërdrejtë të Udhëheqësit Suprem. Mbytja e Cheonan dhe sulmi me granta ndaj ishullit Yeongpyeong nuk janë një gjë që mund të kryhet nga vartësit'.

"Kjo lloj pune ushtarake është projektuar dhe zbatuar me urdhra të veçantë të Kim Jong-un. Është një arritje."

"Spiun në Shtëpinë Blu"

Kim thotë se një nga përgjegjësitë e tij në Veri ishte zhvillimi i strategjive për t'u marrë me Korenë e Jugut. 

Qëllimi ishte "nënshtrimi politik".

"Ka shumë raste kur kam drejtuar spiunët të shkojnë në Korenë e Jugut dhe kam kryer misione operative përmes tyre. Shumë raste", pohon ai.

Ai nuk jep hollësi, por jep një shembull intrigues.

"Kishte një rast kur një agjent i Koresë së Veriut u dërgua dhe punoi në Zyrën Presidenciale në Korenë e Jugut dhe u kthye në Korenë e Veriut në mënyrë të sigurt. Kjo ishte në fillim të viteve 1990. Pasi punoi për Shtëpinë Blu (Zyra Presidenciale e Koresë së Jugut) për pesë deri në gjashtë vjet, ai u kthye i sigurt dhe punoi në Zyrën Ndërlidhëse 314 të Partisë së Punës.

"Unë mund t'ju them se operativët e Koresë së Veriut po luajnë një rol aktiv në organizata të ndryshme të shoqërisë civile, si dhe institucione të rëndësishme në Korenë e Jugut."

Koreja e Veriut mund të jetë një nga vendet më të varfra dhe më të izoluara në botë, por dezertuesit e mëparshëm të profilit të lartë kanë paralajmëruar se Pheniani ka krijuar një ushtri prej 6000 hakerësh të aftë.

Sipas Kim, udhëheqësi i mëparshëm i Koresë së Veriut, Kim Jong-il, urdhëroi trajnimin e personelit të ri në vitet 1980 "për t'u përgatitur për luftën kibernetike".

"Universiteti Moranbong do të zgjidhte studentët më të mirë nga i gjithë vendi dhe do t'i kalonte ata në arsim special gjashtë vjeçar," thotë ai.

Zyrtarët britanikë të sigurisë besojnë se një njësi e Koresë së Veriut e njohur si Grupi Lazarus ishte pas një sulmi kibernetik që gjymtoi pjesë të NHS dhe organizatave të tjera në të gjithë botën në vitin 2017.

I njëjti grup besohet të ketë shënjestruar Sony Pictures në një profil të lartë hack në 2014.

Kim thotë se zyra njihej si 'Zyra Ndërlidhëse 414'.

"Brenda, ne e quajtëm atë Qendra e Informacionit e Kim Jong-il ".

Ai pretendon se kishte një linjë telefonike të drejtpërdrejtë me udhëheqësin e Koresë së Veriut.

"Njerëzit thonë se këta agjentë janë në Kinë, Rusi dhe vendet e Azisë Juglindore, por ata gjithashtu veprojnë në vetë Korenë e Veriut. Zyra gjithashtu mbron komunikimin midis agjentëve spiunë të Koresë së Veriut."

Të ardhurat nga shitja e drogës dhe armëve

Kim Jong -un kohët e fundit ka njoftuar se vendi po përballet përsëri me një "krizë" dhe në prill dhe u bëri thirrje njerëzve të tij që të përgatiten për një tjetër "marshim të mundimshëm" - një frazë që ka ardhur për të përshkruar një uri katastrofike si në vitet 1990, nën regjimin e Kim Jong-il.

Në atë kohë, Kim ishte në Departamentin e Operacioneve dhe u urdhërua të mblidhte "fonde revolucionare" për Udhëheqësin Suprem. 

Kjo, thotë ai, nënkuptonte mbledhje të të ardhurave nga veprimtaritë e paligjshme.

"Prodhimi i drogës në Korenë e Veriut të Kim Jong-il arriti kulmin gjatë 'Marshit të Mundimshëm," thotë ai. 

"Në atë kohë, Departamenti Operacional nuk kishte fonde revolucionare për Udhëheqësin Suprem.

"Pasi u caktova në detyrë, unë solla tre të huaj nga jashtë në Korenë e Veriut, ndërtova një bazë prodhimi në qendrën e trajnimit të zyrës ndërlidhëse 715 të Partisë së Punëtorëve dhe prodhova drogë.

Rrëfimi i tij për shpërndarjen e drogës në këtë kohë është i besueshëm.

Koreja e Veriut ka një histori të gjatë të prodhimit të drogës - kryesisht heroinë dhe opium. 

Një ish-diplomat i Koresë së Veriut në Mbretërinë e Bashkuar, Thae Yong-ho, i cili gjithashtu dezertoi, i tha Forumit të Lirisë në Oslo në vitin 2019 se vendi ishte angazhuar në trafikun e drogës të sponsorizuar nga shteti dhe po përpiqej të rregullonte një epidemi të përhapur të varësisë nga droga në vend.

"Të gjitha paratë në Korenë e Veriut i përkasin udhëheqësit të Koresë së Veriut," thotë ai. 

"Me ato para, ai do të ndërtonte vila, do të blinte makina, ushqim, dhe do të shijonte luksin."

Një burim tjetër i të ardhurave, sipas Kim, erdhi nga shitja ilegale e armëve në Iran, e menaxhuar nga Departamenti i Operacioneve.

"Kishte nëndetëse speciale të mesme, gjysmë-zhytëse. Koreja e Veriut ishte shumë e mirë në ndërtimin e pajisjeve të përparuara si kjo," thotë ai.

Kjo mund të jetë pak propagandë e Koresë së Veriut pasi nëndetëset e vendit kanë motorë të zhurmshëm, me naftë.

Por Kim pretendon se marrëveshjet ishin aq të suksesshme sa që zëvendësdrejtori i Koresë së Veriut  mburrej për  tregtinë me iranianët.

Marrëveshjet e armëve të Koresë së Veriut me Iranin kanë qenë një sekret i hapur që nga vitet 1980 dhe madje përfshinin raketa balistike, sipas profesorit Andrei Lankov, një nga autoritetet kryesore botërore në Korenë e Veriut.

Koreja e Veriut ka vazhduar të përparojë zhvillimin e armëve të shkatërrimit në masë, pavarësisht se i nënshtrohet sanksioneve të rrepta ndërkombëtare.

 Në shtator, vendi testoi katër sisteme të reja armësh, përfshirë një raketë të re me rreze të gjatë veprimi, një sistem lëshimi nga treni për një raketë balistike, një raketë hipersonike dhe një raketë kundërajrore.

Teknologjia po bëhet gjithnjë e më e sofistikuar.

Sipas Kim, Pheniani gjithashtu shet armë dhe teknologji për vendet që kanë luftëra të gjata civile. 

Vitet e fundit, Kombet e Bashkuara kanë akuzuar Korenë e Veriut për furnizimin e armëve në Siri, Mianmar, Libi dhe Sudan.

OKB paralajmëron se armët e zhvilluara në Phenian mund të përfundojnë në shumë qoshe të trazuara të botës.

"Një shërbëtor besnik i tradhtuar"

Kim bëri një jetë të privilegjuar në Korenë e Veriut. 

Ai pretendon se iu dha përdorimi i një makine Mercedes-Benz nga tezja e Kim Jong-un dhe u lejua të udhëtonte lirshëm jashtë vendit për të mbledhur para për udhëheqësin e Koresë së Veriut.

 Ai thotë se ka shitur metale të rralla dhe qymyr për të mbledhur miliona para, të cilat do të ktheheshin në vend në një valixhe.

Në një vend të varfër ku miliona njerëz po luftojnë me mungesën e ushqimit, kjo është një jetë që pakkush mund ta imagjinojë, e lëre më të jetojë.

''Lidhjet e fuqishme politike të Kim Yong përmes martesës e lejuan atë të lëvizte midis agjencive të ndryshme të inteligjencës'', thotë ai. 

Por të njëjtat lidhje gjithashtu e vënë atë dhe familjen e tij në rrezik.

Jo shumë kohë pasi u ngjit në fronin politik në 2011, Kim Jong-un vendosi të spastrojë ata që ai i perceptonte si një kërcënim, përfshirë xhaxhain e tij, Jang Song-thaek. 

Prej kohësh kishte sugjerime se Jang ishte udhëheqësi de facto i Koresë së Veriut, pasi shëndeti i Kim Jong-il ishte zbehur.

Sipas Kim, emri i Jang Song-thaek ishte bërë më i përhapur se ai i Kim Jong-un.

"Atëherë ndjeva se Jang Song-thaek nuk do të zgjaste shumë. Ndjeva se ai do të dëbohej në fshat," thotë ai.

Por më pas media shtetërore e Koresë së Veriut njoftoi në dhjetor 2013 se Jang ishte ekzekutuar.

"Unë u habita më shumë, ishte një goditje fatale dhe u tmerrova," thotë Kim. "Ndjeva menjëherë një rrezik për jetën time. E dija që nuk mund të ekzistoja më në Korenë e Veriut."

Kim ishte jashtë vendit kur lexoi për ekzekutimin në një gazetë. 

Ai vendosi të bënte një plan për të ikur me familjen e tij në Korenë e Jugut.

"Të braktis vendin tim, ku është varri dhe familja e stërgjyshit tim dhe të ik në Korenë e Jugut, e cila në atë kohë për mua ishte një tokë e huaj, ishte vendimi më i keq" tha ai.

Pyetja e vetme që vazhdonte t'i bëhej nga BBC gjatë shumë orëve në takim ishte arsyeja pse ai vendosi të fliste tani.

"Kjo është detyra e vetme që mund të bëj," thotë ai. 

"Unë do të jem më aktiv tani e tutje për t'i liruar vëllezërit e mi veriorë nga kapja e diktaturës dhe që ata të gëzojnë lirinë e vërtetë."

''Ka më shumë se 30,000 të larguar në Korenë e Jugut. Vetëm disa vendosin të flasin me mediat. Sa më shumë aktiv të jesh, aq më i lartë është rreziku për ju dhe familjen tuaj.

Ka edhe shumë në Korenë e Jugut që dyshojnë në tregimet e të larguarve nga jeta e tyre. 

Në fund të fundit, si mundet dikush të vërtetojë vërtet historitë e tyre?

Kim jetoi një jetë shumë të pazakontë.

 Rrëfimi i tij duhet të lexohet si pjesë e historisë së Koresë së Veriut - jo e tërë. 

Por historia e tij  ofron një pamje brenda një regjimi që pak kush mund të shpëtojë dhe tregon diçka për atë që i duhet regjimit për të mbijetuar.

"Shoqëria politike e Koresë së Veriut, gjykimi i tyre, proceset e tyre të mendimit, ata të gjithë ndjekin bindje përfundimtare ndaj Udhëheqësit Suprem," thotë ai. Me kalimin e brezave, ajo prodhon një "zemër besnike".

Kim Jong-un ka lënë të kuptohet se ai mund të jetë i gatshëm të flasë me Korenë e Jugut në të ardhmen e afërt, nëse plotësohen disa kushte shkruan BBC.

Por edhe këtu, Kim ofron një paralajmërim.

"Kanë kaluar vite që kur kam ardhur këtu, por Koreja e Veriut nuk ka ndryshuar aspak," thotë ai.

"Strategjia që ne vendosëm vazhdon. Ajo që duhet të dini është se Koreja e Veriut nuk ka ndryshuar as 0.01%."

Marrë nga BBC përshtati në shqip Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco