Lajmi i fundit

VIDEO/ Vlorë: Atentatorët djegin makinën pa targa pas ekzekutimit mafioz, dyshohet për 3 vrasës

SHBA dhe talebanët diskutojnë për ndihmën humanitare në bisedimet e para të drejtpërdrejta Ministri i talibanëve, Amir Khan Muttaqi tha se dëshirojnë të përmirësojnë marrëdhëniet me shtetet e tjera

SHBA dhe talebanët diskutojnë për ndihmën humanitare në bisedimet e para të drejtpërdrejta

10:51, 11/10/2021
A+ Aa A-

Shtetet e Bashkuara kanë rënë dakord të ofrojnë ndihmë humanitare për Afganistanin, thanë sundimtarët talebanë të vendit. Deklarata erdhi në fund të bisedimeve të tyre të para të drejtpërdrejta, në Katar, që kur trupat amerikane u larguan nga Afganistani në gusht, njofton BBC.

Përveç ndihmës, bisedimet u përqëndruan në frenimin e grupeve ekstremiste dhe evakuimin e qytetarëve amerikanë.

Zyrtarët amerikanë i përshkruan diskutimet si të sinqerta dhe profesionale, por shtuan se talebanët do të gjykoheshin nga veprimet e tyre.

SHBA këmbënguli se takimi nuk ishte njohje e qeverisë së talebanëve.

Në një deklaratë të lëshuar të dielën në mbrëmje, talebanët thanë: "Përfaqësuesit amerikanë deklaruan se do t'u japin ndihmë humanitare afganëve dhe do të ofrojnë lehtësira për organizatat e tjera humanitare për të ofruar ndihmë."

Ai shtoi se talebanët "do të bashkëpunojnë me grupet bamirëse në dhënien e ndihmës humanitare atyre që e meritojnë në mënyrë transparente dhe do të lehtësojë lëvizjen në princip të shtetasve të huaj".

Sidoqoftë, Shtetet e Bashkuara ende nuk kanë konfirmuar zyrtarisht pretendimin e talebanëve për ndihmë.

Zëdhënësi Ned Price tha se të dy palët kishin diskutuar për ofrimin e "ndihmës së fuqishme humanitare, drejtpërdrejt për popullin afgan", pa dhënë detaje të tjera.

"Delegacioni amerikan u përqëndrua në shqetësimet e sigurisë dhe terrorizmit dhe kalimin e sigurt për qytetarët amerikanë, shtetas të tjerë të huaj dhe partnerët tanë afganë, si dhe të drejtat e njeriut, duke përfshirë pjesëmarrjen kuptimplote të grave dhe vajzave në të gjitha aspektet e shoqërisë afgane", tha ai.

Bisedimet u mbajtën ndërsa Afganistani përballet me atë që organizatat e ndihmave kanë frikë se është një krizë e rëndë humanitare.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së António Guterres paralajmëroi në një konferencë donatorësh muajin e kaluar në Gjenevë se niveli i varfërisë ishte në rritje dhe se shërbimet publike ishin afër rënies.

Rreth 40% e PBB së vendit – e prodhimit kombëtar - vjen nga ndihma, sipas Bankës Botërore.

Shtetet e Bashkuara ngrinë 10 miliardë dollarë të aseteve të bankës qendrore të vendit pasi talebanët pushtuan Kabulin në 15 gusht.

Në takimin e Katarit, talebanët përjashtuan bashkëpunimin me Uashingtonin për të trajtuar veprimet kundër Shtetit Islamik në Provincën Khorasan (IS-K).

Zëdhënësi i talebanëve në Katar, Suhail Shaheen, i tha Associated Press se ata ishin në gjendje të trajtonin kërcënimin në mënyrë të pavarur.

Një sulm vetëvrasës me bombë IS-K në një xhami në qytetin verior të Kunduz vrau të paktën 50 njerëz të premten në sulmin më vdekjeprurës që kur trupat amerikane u larguan nga vendi.

Më shumë se 100 të tjerë u plagosën në shpërthimin në xhaminë Said Abad, të përdorur nga komuniteti pakicë mysliman shiit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco