Sot gjyqi: Kush e vrau Çe Guevarën e Afrikës?

Sot gjyqi: Kush e vrau Çe Guevarën e Afrikës?

10:22, 11/10/2021
A+ Aa A-

Pas 34 vjetësh sot, që nga vrasja tronditëse e Presidentit të atëhershëm të Burkina Fasos, Thomas Sankara, 14 persona po dalin në gjyq, të akuzuar për bashkëpunim në vrasjen e njeriut të njohur si "Çe Guevara” i Afrikës.

Karizmatiku pan-afrikan u qëllua për vdekje në moshën 37 vjeçare nga ushtarët gjatë një grushti shteti në 15 tetor 1987, ku miku i tij të ngushtë, Blaise Compaoré, u ngjit në pushtet.

Katër vjet më parë, të dy kishin organizuar marrjen nën kontroll të pushtetit, gjatë të cilit Sankara u bë president.

Shoku i tij i ngushtë Compaoré është në mesin e 14 të akuzuarve, por ai aktualisht është në mërgim në Bregun e Fildishtë, vendin fqinj, ku iku pasi u detyrua të japë dorëheqjen gjatë protestave masive në 2014. Ai ka mohuar vazhdimisht përfshirjen në vdekjen e Sankara dhe po e bojkoton gjyqin.

Pavarësisht kalimit të kohës, Sankara mbetet një ikonë në të gjithë Afrikën - portrete  me fytyrën e tij stolisin taksitë në të gjithë Afrikën Perëndimore, ndërsa në të gjithë kontinentin në Afrikën e Jugut, udhëheqësi i opozitës radikale Julius Malema e citon atë si një nga frymëzimet e tij.

Image

Pse Sankara shihet si një hero i tillë?

"Për ne, Sankara ishte një patriot. Ai e donte popullin e tij. Ai e donte vendin e tij. Ai e donte Afrikën. Ai dha jetën për ne", tha Luc Damiba, sekretar i përgjithshëm i Komitetit Përkujtimor të Thomas Sankara.

Ishte koha nën sundimin e tij që vendi mori emrin e ri - nga Volta e Epërme, në Burkina Faso, që do të thotë "Toka e njerëzve të drejtë".

Vetë Sankara udhëhoqi një mënyrë jetese të rreptë. Ai uli pagën e tij dhe të të gjithë nëpunësve publikë. Ai gjithashtu ndaloi përdorimin e shoferëve të qeverisë dhe biletat e linjës ajrore të klasit të parë.

Arsimi ishte një përparësi kryesore - ndërsa ai ishte në pushtet, shkalla e shkrim -këndimit u rrit nga 13% në 1983 deri në 73% në 1987, dhe ai gjithashtu mbikëqyri një fushatë masive kombëtare të vaksinimit.

Ai gjithashtu rishpërndau tokën nga pronarët feudalë dhe ua dha drejtpërdrejt fermerëve të varfër, gjë që çoi në një rritje të madhe të prodhimit të grurit.

Sankara bëri thirrje që një Afrikë e bashkuar të qëndrojë kundër asaj që ai e quajti "neo-kolonializëm" të institucioneve të tilla si Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe Banka Botërore.

Një herë u citua të thoshte: "Ai që ju ushqen, ju kontrollon".

ImageAi miratoi një politikë të jashtme anti-imperialiste e cila sfidoi dominimin e Francës, e cila mbajti ndikim të madh në shumë nga kolonitë e saj të mëparshme në Afrikë, siç ishte Burkina Faso.

 E veja e tij Mariam ka akuzuar Francën për organizimin e vrasjes së tij.

"Ai mbetet presidenti im. Ajo që bëri për popullatën na inkurajon ne të rinjtë të bëjmë ashtu siç bëri ai," tha një student në Universitetin Thomas Sankara në Ouagadougou për BBC.

Një statujë imponuese prej bronzi e lartë gjashtë metra në Parkun Memorial Thomas Sankara në kryeqytet, Ouagadougou, u zbulua në vitin 2019, dhe më pas u ripunua vitin e kaluar pas ankesave për versionin e parë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco