Përmbytjet në Kinë: Gati 2 milionë të evakkuar nga provinca Shanxi

Përmbytjet në Kinë: Gati 2 milionë të evakkuar nga provinca Shanxi

09:15, 11/10/2021
A+ Aa A-

Më shumë se 1.76 milionë njerëz janë prekur nga përmbytjet e mëdha në provincën Shanxi të Kinës, sipas mediave lokale.

Shiu i rrëmbyeshëm javën e kaluar çoi në shembjen e shtëpive dhe shkaktimin e rrëshqitjeve të tokës në më shumë se 70 rrethe dhe qytete në provincë.

Reshjet e dendura të shiut po pengojnë përpjekjet e shpëtimit, thanë zyrtarët.

Përmbytjet vijnë më pak se tre muaj pasi shirat ekstremë në provincën Henan lanë më shumë se 300 të vdekur.

Administrata Meteorologjike e Kinës tha për mediat vendase se reshjet e mëdha dhe stuhitë po pengojnë përpjekjet e shpëtimit.

Autoritetet i thanë agjencisë së lajmeve Xinhua se më shumë se 120,000 njerëz janë transferuar dhe zhvendosur urgjentisht dhe se 17,000 shtëpi janë shembur në të gjithë provincën Shanxi.

Katër policë kanë vdekur si pasojë e një rrëshqitjeje toke, sipas shteteve shtetërore Global Times, megjithëse informacioni për viktima të tjera nuk është publikuar.

Ai shtoi se përmbytja Shanxi mund të ketë qenë më e keqe se përmbytjet në Henan në fillim të këtij viti.

Kryeqyteti krahinor Shanxi Taiyuan shënoi reshje mesatare prej rreth 185.6 mm javën e kaluar, krahasuar me 25 mm që pa në tetor midis 1981 dhe 2010.

Image

Image

ImageImageImageImageImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco