Lajmi i fundit

VIDEO/ Të shtëna me armë në Panaja të Vlorës, një i vrarë brenda një makine

Presidenti çek shtrohet në spital, ja gjendja e tij

Presidenti çek shtrohet në spital, ja gjendja e tij

16:58, 10/10/2021
A+ Aa A-

Presidenti çek, Milos Zeman është shtruar në spital mes trazirave e kaosit politik pas fitores së papritur të opozitës në zgjedhjet parlamentare të së shtunës. 77-vjeçari është një duhanpirës i rregullt dhe ish-konsumator i alkoolit. Ai përdor një karrige me rrota për të lëvizur dhe vuan edhe nga diabeti.

Rezultati i zgjedhjeve, ku asnjëra prej partive nuk siguroi dot shumicën e ngarkoi Zeman me detyrën për mbajtjen e bisedimeve për formimin e një qeverie të re.

Drejtori i Spitalit Qendror Ushtarak të Pragës tha se Zeman ishte në kujdes intensiv për komplikime nga një gjendje e njohur për ta.

"Ne e dimë saktësisht diagnozën, e cila na lejon të synojmë trajtimin", tha drejtori Miroslav Zavoral, por shtoi se ai nuk do të japë detaje të tjera sipas kërkesës së vetë Presidentit.

Zeman ka thënë më parë se ai vuan nga lodhja dhe dehidratimi, pasi kaloi tetë ditë në spital muajin e kaluar.

Zyrtarët nuk kanë komentuar pretendimet e burimeve të shumta se ai vuan nga një çrregullim shëndetësor që i shkakton grumbullim të lëngjeve në barkun e tij, sëmundje e lidhur më së shpeshti me cirrozën e mëlçisë.

Zeman u dërgua në spital nga pallati presidencial jashtë kryeqytetit Pragë të dielën në mëngjes, menjëherë pas një takimi me Kryeministrin Andrej Babis.

Pamjet e transmetuara nga mediat çeke tregojnë stafin duke mbajtur kokën lart kur ai hyri në spital.

Kryeministri Babis dhe partia e tij populiste ANO kërkuan rizgjedhjen të shtunën pas katër vitesh në pushtet. Por ata u mundën nga koalicioni i qendrës së djathtë Spolu (që do të thotë së bashku), i cili mori 27.8% të votave në krahasim me ANO të 27.1%.

Spolu ka njoftuar bisedime me koalicionin e liberalëve. Së bashku të dy grupet kontrollojnë 108 nga 200 vendet e parlamentit.

Megjithatë Presidenti Zeman tha para zgjedhjeve ai do të zgjidhte fituesin e partisë më të madhe individuale, jo koalicionin, për të formuar qeverinë e ardhshme, që do të thotë se do të mandatonte kryeministrin aktual, Andrej Babis, një aleat i vetë Zemanit.

Presidenti bëri publike votën për kryeministrin miliarder përpara zgjedhjeve të së shtunës. Megjithatë për shkak të shëndetit të tij të keq, atij iu desh t'i sillnin një kuti votimi në pallatin presidencial në mënyrë që ai të mund të merrte pjesë në zgjedhjet e së shtunës.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, kushtetuta çeke i jep dhomës së poshtme të parlamentit autoritetin për të emëruar kryeministrin nëse pozicioni presidencial lirohet. Një figurë e diskutueshme, Zeman është i njohur për bërjen e vërejtjeve përçarëse dhe përdorimin e gjuhës së fortë. Në qershor ai u kritikua pasi quajti transgjinorët "të neveritshëm".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco