Hero por edhe njeriu që shiti sekretet, vdes ‘babai’ i bombës bërthamore të Pakistanit

Hero por edhe njeriu që shiti sekretet, vdes ‘babai’ i bombës bërthamore të Pakistanit

12:49, 10/10/2021
A+ Aa A-

Një shkencëtar, i konsideruar si “babai i bombës bërthamore të Pakistanit”, Dr Abdul Qadeer Khan, ka vdekur në moshën 85-vjeçare pasi u shtrua në spital me Covid-19.

Dr Khan njihej si një hero kombëtar për transformimin e vendit të tij në fuqinë e parë bërthamore islame në botë.

Por ai ishte gjithashtu famëkeq ‘për kontrabandën e sekreteve bërthamore’ me disa shtete, përfshirë Korenë e Veriut dhe Iranin.

Kryeministri Imran Khan tha se Pakistani kishte humbur një “ikonë kombëtare”.

I njohur si AQ Khan, shkencëtari ishte i rëndësishëm në ngritjen e uzinës së parë të pasurimit bërthamor të Pakistanit në Kahuta pranë Islamabadit. Deri në vitin 1998, vendi kishte kryer testet e para bërthamore.

Puna e Dr Khan ndihmoi në vulosjen e vendit të Pakistanit si fuqia e shtatë bërthamore në botë.

Por ai u arrestua në 2004 për ndarjen e paligjshme të teknologjisë bërthamore me Iranin, Libinë dhe Korenë e Veriut.

Dr Khan u fal nga presidenti i atëhershëm i Pakistanit, Pervez Musharraf, por ai u mbajt në arrest shtëpiak deri në vitin 2009.

Butësia e trajtimit të tij zemëroi shumë në Perëndim, ku ai u quajt “përhapësi më i madh bërthamor i të gjitha kohërave”.

Por në Pakistan ai mbeti një simbol i krenarisë për rolin e tij në rritjen e sigurisë kombëtare./

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco