Finlanda merr vendimin: Do të vaksinojë kafshët shtëpiake kundër Covid-19

Finlanda merr vendimin: Do të vaksinojë kafshët shtëpiake kundër Covid-19

18:06, 01/10/2021
A+ Aa A-

Finlanda do të jetë vendi i parë i BE -së që do të vaksinojë kafshët shtëpiake kundër koronavirusit.

Shoqata Finlandeze e Kultivuesve (FIFUR) do të fillojë vaksinimin e kuna (vidra) kundër koronavirusit në javët e ardhshme

Ata më parë morën një leje me kusht nga Administrata Finlandeze e Ushqimit.

"Industria finlandeze e leshit do të jetë operatori i parë në BE që vaksinon kafshët kundër koronavirusit," tha drejtoresha ekzekutive e FIFUR, Marja Tiura.

Vaksina FurcoVac u zhvillua nga një ekip kërkimor në Universitetin e Helsinkit dhe u testua në një fermë në Kanus.

Ajo u klasifikua si një vaksinë eksperimentale dhe mori një licencë me kusht, por jo një komerciale.

Sipas drejtorit të hulumtimit, heqja e lëkurës në fermën e  Kanus duhet të fillojë në javët e ardhshme, pas së cilës ata mund të fillojnë të vaksinojnë kafshët e tjera të mbarështimit.

Deri më tani, gjysmë milioni doza vaksine janë ndarë për këtë proces.

Ndryshe nga fqinjët e saj nordikë, Finlanda nuk ka regjistruar raste të infektimit me koronavirus në fermat e saj.

Në të kundërt, fermat në vendet e tjera të BE -së, përfshirë Danimarkën, Holandën dhe Spanjën, kanë asgjesuar miliona nga këto kafshë për të parandaluar përhapjen e infeksionit tek njerëzit dhe kështu të kontribuojnë në procesin e mutacionit.

Vitin e kaluar, Rusia u bë kombi i parë në botë që regjistroi një vaksinë kundër koronavirusit te kafshët, macet dhe qentë .

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco