Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Hajduti rezolutë për korrupsionin

Rusi, mbahet dasma e parë mbretërore në një shekull që nga revolucioni bolshevik

Rusi, mbahet dasma e parë mbretërore në një shekull që nga revolucioni bolshevik

14:27, 01/10/2021
A+ Aa A-

Rusia të premten mbajti dasmën e parë mbretërore që nga Revolucioni Bolshevik i vitit 1917, që përmbysi monarkinë Romanov, ku aristokratët u mblodhën nga e gjithë Evropa për ceremoninë luksoze.

Duka i Madh, George Mikhailovich Romanov, 40 vjeç, dhe e fejuara e tij italiane Rebecca Virginia Bettarini, 39 vjeçe, u përgatitën të bënin betimet e tyre në katedralen e Shën Isakut në ish kryeqytetin perandorak Shën Petersburg në prani të dhjetëra mbretërve evropianë.

Qindra mysafirë të huaj udhëtuan për në qytetin e dytë të Rusisë për ceremoninë e krishterë ortodokse, ndër ta Mbretëresha Sofia e Spanjës, Princi Rudolph dhe Princesha Tilsim e Lihtenshtajnit, dhe ish -mbreti dhe mbretëresha e Bullgarisë.

Lista e mysafirëve prej 1.500 personash përfshinte emra të tjerë të shquar si Konstantin Malofeyev, një monarkist dhe miliarder pranë Kremlinit dhe zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

Përpara dasmës, Romanov tha se çifti zgjodhi të martohej në Shën Petersburg sepse ishte vendi i parë në vendin ku familja u kthye në fillim të viteve 1990.

Image

"Është shumë, shumë i afërt për familjen sonë," i tha ai agjencisë së lajmeve me bazë në Shën Petersburg, Fontanka, para dasmës.

“Shën Petersburgu është "historia e Rusisë", shtoi ai, "historia e Shtëpisë së Romanovit".

I lindur në Madrid, Romanov është djali i Dukeshës së Madhe Maria Vladimirovna Romanova, trashëgimtare e vetëshpallur e fronit perandorak të Rusisë.

Ajo është mbesa e Dukës së Madhe Kirill, një kushërirë e Nikollës II, Carit të fundit rus që u ekzekutua së bashku me gruan e tij Alexandra dhe pesë fëmijët nga bolshevikët në 1918.

Duke kaluar pranë katedrales së Shën Isakut të Premten, Galina Bobrova tha se u uronte të sapomartuarve “lumturi”.

"Për ne monarkia është diçka nga një jetë e kaluar, natyrisht, por është interesante," tha 50-vjeçarja për AFP.

'Ambasadorët e vullnetit të mirë'

Dasma e fundit në Rusi e një trashëgimtari të Romanovëve ishte ajo e Nikollës II dhe Aleksandrës, 127 vjet më parë.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco