Vaksinimi, si dhe sa po nxitet në disa shtete

Vaksinimi, si dhe sa po nxitet në disa shtete

13:26, 28/09/2021
A+ Aa A-

Rusia ka regjistruar numrin e saj më të lartë ditor të vdekjeve nga koronavirusi, pas një rritje të rasteve të lidhura me variantin Delta dhe sipas Associated Press shkak është një "nxitje e dobët e vaksinimit".

Në Mbretërinë e Bashkuar, prindërit e një adoleshenti me nevoja dhe aftësi të kufizuara të veçanta arsimore po përgatiten të nisin një sfidë juridike nga gjykata e lartë kundër qeverisë lidhur me udhëzimet e saj mbi testimin e Covid-19 për nxënësit e shkollave.

Një total prej 851 vdekjesh të regjistruara në Angli dhe Uells në javën që përfundoi me 17 shtator e përmendte Covid-19 në certifikatën e vdekjes në më pak se 1% në javën e kaluar.

Në Australi, të pavaksinuarit do të përballen me një "jetë të vështirë pafund", ka paralajmëruar Kryeministri i shtetit të Neë South Ëales.

Një sondazh i YouGov i nënave në punë ka zbuluar se shumë gra mendojnë se kalimi i nxitur nga Covid në punën në shtëpi do të ndihmojë karrierën e tyre.

Në SHBA, spitalet në shtetin e Nju Jorkut kanë filluar procesin e pushimit nga puna ose pezullimit të punonjësve të kujdesit shëndetësor të cilët nuk janë të vaksinuar plotësisht. Mungesat e stafit që rezultojnë po çojnë në shtyrjen e operacioneve me zgjedhje dhe kufizimin e shërbimeve në mënyra të tjera.

Një studim i madh i hezituesve të vaksinave ndërmjet nxënësve të shkollës ka gjetur se fëmijët më të vegjël dhe ata që janë nga komunitetet më të privuara ishin më hezitues për të marrë goditjen. Ata që ishin më pak të gatshëm të vaksinoheshin gjithashtu ndiheshin më pak të lidhur me komunitetin e tyre shkollor.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco