Lajmi i fundit

Vrasja dhe grabitja e biznesmenëve, Presidenti ngre alarmin: Policia, Shërbimi Informativ...

Marok/ Zbulohet fosili i dinosaurĂ«ve me thumba ‘tĂ« çuditshĂ«m’  

Marok/ Zbulohet fosili i dinosaurĂ«ve me thumba ‘tĂ« çuditshĂ«m’  

18:10, 26/09/2021
A+ Aa A-

Gjyqtarët e fosileve kanë zbuluar mbetjet e ankilosaurit më të vjetër dhe ndoshta më të çuditshëm të njohur deri më tani. 

Fosilet u gjetën në malet e Atlasit të mesëm në Marok. 

Mbetjet e kafshës janë të jashtëzakonshme pasi janë të parët që kanë thumba mbrojtëse që janë shkrirë në skelet, një tipar që studiuesit thonë se është i pa parë më parë në mbretërinë e kafshëve. 

“ËshtĂ« e çuditshme”, tha dr Susannah Maidment, njĂ« paleontologĂ« nĂ« Muzeun e HistorisĂ« Natyrore nĂ« LondĂ«r. 

“Normalisht shohim thumba nĂ« stegosaurus dhe ankylosaurs, tĂ« vendosura nĂ« dermale pra tĂ« ngulura nĂ« lĂ«kurĂ«, jo tĂ« lidhura me skeletin. NĂ« kĂ«tĂ« rast, nuk Ă«shtĂ« vetĂ«m nĂ« kontakt me skeletin, ai Ă«shtĂ« i shkrirĂ« nĂ« brinjĂ«." 

Studiuesit në muze e morën fosilin nga një koleksionist privat për një shumë të pazbuluar. Ata fillimisht dyshuan se kockat mund t'i përkisnin një specie të re stegosaurësh që ata identifikuan nga i njëjti rajon në vitin 2019, por analiza mikroskopike e pjesëve të holla të fosilit zbuluan modele dalluese të fibrave unike për ankilosaurët. 

Zbulimi ishte aq i pazakontë sa shkencëtarët pyesnin veten nëse fosili mund të ishte i rremë, por inspektimi i mëtejshëm duke përdorur një skaner CT nuk gjeti shenja se ai ishte ndërtuar ose manipuluar. 

Fosili daton në Jurasikun e mesëm, rreth 168 milion vjet më parë, duke sugjeruar që kafsha ishte një nga ankylosaurët e hershëm që jetonte në Tokë. Përtej renditjes si fosili më i vjetër ankilosaur i njohur deri më tani, është gjithashtu i pari që u gjet në Afrikë. 

Maidment tha se kafsha mund të ishte një ankilosaur i hershëm nga i cili evoluan të tjerët. Detajet janë botuar në Nature Ecology and Evolution. 

Ankylosaurs - do të thotë "hardhucë e egër" - ishin të afërm të mëdhenj barngrënës të stegosaurëve. Ata kishin kafka të mbrojtura shumë, trupa me thumba dhe bishta me dërrasa. Kafshët, të cilat mund të rriten deri në shtatë metra të gjata dhe peshojnë katër tonë, janë të njohura kryesisht nga fosilet amerikane dhe kanadeze që datojnë nga 74 në 67 milion vjet më parë. Fosili i ri sugjeron që shumë kohë më parë, krijesat mund të kenë jetuar në të gjithë globin. 

Fosili tani është pjesë e koleksionit në Muzeun e Historisë Natyrore ku studiuesit do të vazhdojnë të studiojnë mbetjet. Maidment tha se shpresa ishte të punohej më ngushtë me koleksionistët në Marok dhe kolegët në Universitetin e Fezit, kështu që informacione më të hollësishme mund të mblidhen mbi fosilet nga malet e Atlasit të Mesëm dhe të krijohet një laborator i specializuar në mënyrë që gjetjet e ardhshme të mund të studiohen në Marok. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco