Një ushtarake amerikane sulmohet nga refugjatët meshkuj afganë në Fort Bliss

Një ushtarake amerikane sulmohet nga refugjatët meshkuj afganë në Fort Bliss

12:04, 26/09/2021
A+ Aa A-

FBI ka nisur hetimet pasi një anëtare e shërbimit amerikan raportoi se ishte sulmuar nga një grup afganësh të evakuuar në Fort Bliss në Neë Mexico.

Gruaja, e cila po ndihmonte për të mbështetur evakuuesit e sjellë nga Afganistani në Shtetet e Bashkuara në prag të rimarrjes së talebanëve nga vendi, raportoi se ishte sulmuar nga një grup i vogël në Kompleksin Doña Ana më 19 shtator, sipas nënkolonel Allie M. Payne, drejtor i çështjeve publike për Fort Bliss.

"Ne e marrim akuzën seriozisht dhe e kaluam çështjen në mënyrë të përshtatshme në Byronë Federale të Hetimit," tha Payne në një deklaratë.

"Siguria dhe mirëqenia e anëtarëve të shërbimit tonë, si dhe të gjithë atyre në instalimet tona, është parësore. Ne menjëherë ofruam kujdes, këshillim dhe mbështetje të përshtatshme për anëtaren e shërbimit."

Baza tha gjithashtu se po shton masa sigurie, si ndriçimi i shtuar, patrullimet e sigurisë dhe zbatimin e një sistemi miqësor.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco