Imazhet e reja që vijnë nga Afganistani, të ngrijnë gjakun

Imazhet e reja që vijnë nga Afganistani, të ngrijnë gjakun

14:12, 25/09/2021
A+ Aa A-

Sheshi kryesor i qytetit të Heratit në Afganistan është dëshmitari që sinjalizon një kthim të talebanëve si në të kaluarën.

 Katër personat që u ekzekutuan u ekspozuan në sheshin e qytetit në vinça.

Ekzekutimi i parë publik i regjimit Talebanë , i cili mori pushtetin në Kabul pas tërheqjes së SHBA, u zhvillua në sheshin në qytetin e Heratit. 

Turma shikonte e tmerruar kur trupat u sollën në shesh.

Talibanët thanë në një deklaratë në shesh se katër prej tyre u kapën dhe u vranë nga policia pasi ishin përfshirë në një rrëmbim.

Edhe pse talebanët u përpoqën të bënin deklarata të moderuara kur morën qeverinë, imazhet e fundit tronditën botën. 

Talebanët njoftuan ditën e djeshme se amputimi ( prerja e një gjymtyre) dhe ekzekutimet do të fillonin përsëri.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco