Portugalia ka shkallën më të lartë të vaksinimit COVID në botë

Portugalia ka shkallën më të lartë të vaksinimit COVID në botë

09:49, 23/09/2021
A+ Aa A-

Portugalia tani është vendi me shkallën më të lartë të vaksinimit në botë, sipas shifrave nga Our World In Data.

Rreth 84% e popullsisë 10.3 milion të vendit tani është plotësisht e vaksinuar. Kjo është norma më e lartë në botë, përpara Emirateve të Bashkuara Arabe (80.8%) dhe Singaporit (77.3%) dhe shumë përpara 61.6%për 27 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian.

Qëllimi i Portugalisë për të vaksinuar plotësisht 85% të popullsisë së saj tani është i arritshëm dhe vendi pritet të lehtësojë disa nga masat e vendosura për të frenuar përhapjen e sëmundjes.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco