Policia kroate e identifikon gruan misterioze të gjetur në ishull

Policia kroate e identifikon gruan misterioze të gjetur në ishull

09:41, 23/09/2021
A+ Aa A-

Policia kroate tha se ka vërtetuar identitetin e një gruaje misterioze të gjetur në një ishull në fillim të këtij muaji.

Ajo u identifikua nga policia të mërkurën si 57-vjeçarja Daniela Adamcova, nga Sllovakia, pas kërkimeve të shumta në Kroaci dhe jashtë saj.

Adamcova u gjet në ishullin Krk, në veri të Adriatikut, më 12 shtator, jo në gjendje për të kujtuar se cila është dhe nga ka ardhur.

Ajo u gjet ulur në një shkëmb të mprehtë  pranë detit, në një zonë të largët të ishullit që është e banuar nga arinjtë dhe derrat e egër.

Gruaja u gjet pasi thirrjet e saj për ndihmë në anglisht u dëgjuan nga një peshkatar vendas pranë fshatit Soline.

Një fotografi e publikuar nga policia tregonte një grua bionde me sy blu dhe fytyrë të gërricur. U raportua se gruaja komunikonte në gjuhën angleze, por nuk mund ta jepte emrin e saj.

Çanta e saj e shpinës u gjet aty pranë me sende personale dhe një portofol bosh, por pa dokumente identiteti ose celular.

"Sipas asaj që është zbuluar deri më tani, shtetasja sllovake kishte ardhur në Kroaci si turiste," tha policia në një deklaratë.

Shërbimi Kroat i Shpëtimit Malor tha se gruaja kishte kaluar një natë në breg të detit dhe u gjet "me lëndime të lehta dhe e çorientuar".

Image

Rasti ka tërhequr vëmendjen si në Kroaci ashtu edhe në rang ndërkombëtar.

Mediat kroate thanë se fakti që zbuloi identitetin e saj erdhi nga Shtetet e Bashkuara ku ajo thuhet se jetoi deri në vitin 2015 para se të shkonte në Irlandë.

Adamcova që atëherë është transferuar në një spital në qytetin e Rijekës në kontinentin kroat.

Policia e përshkroi gjendjen e saj si "të qëndrueshme" dhe tha se shërbimet sociale kroate do të marrin përsipër sapo ajo të dalë nga kujdesi spitalor.

Policia ka hetuar regjistrin e personave të zhdukur dhe ka vizituar hotele lokale dhe akomodime private për më shumë informacion.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco