Pakti Aukus: Franca dhe SHBA po kërkojnë të pajtohen pas 'goditjes pas shpine'

Pakti Aukus: Franca dhe SHBA po kërkojnë të pajtohen pas 'goditjes pas shpine'

08:00, 23/09/2021
A+ Aa A-

Franca dhe SHBA kanë bërë përpjekje për t'i dhënë fund një grindjeje që filloi javën e kaluar me shpalljen e paktit të mbrojtjes Aukus midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë.

Pakti i kushtoi Francës një marrëveshje me vlerë 37 miliardë dollarë për ndërtimin e nëndetëseve për Australinë.

Parisi tha se e mori vesh lajmin vetëm disa orë para shpalljes publike.

Presidentët amerikanë dhe francezë tani kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët duke thënë se situata do të kishte përfitime nga konsultimet e hapura midis aleatëve.

Joe Biden dhe Emmanuel Macron folën me telefon për gjysmë ore të mërkurën. Ata gjithashtu do të takohen në Evropë në fund të muajit të ardhshëm.

I shpallur javën e kaluar, Aukus shihet gjerësisht si një përpjekje për të kundërshtuar ndikimin e Kinës në detin e kontestuar të Kinës Jugore.

Analistët e kanë përshkruar atë si ndoshta angazhimin më të rëndësishëm të sigurisë midis tre kombeve që nga Lufta e Dytë Botërore.

Por zemërimi francez mbi paktin ishte i dukshëm - ministri i jashtëm francez e quajti atë një "goditje pas shpine".

Në një vendim të rrallë mes aleatëve, Macron kishte urdhëruar tërheqjen e ambasadorëve francezë në Uashington dhe Canberra.

Sidoqoftë, ambasadori në Uashington tani do të kthehet në postin e tij. Nuk kishte fjalë nëse ambasadori në Canberra do të bënte të njëjtën gjë.

Presidenti Biden ripohoi rëndësinë e angazhimit francez dhe evropian në rajonin e Azi-Paqësorit.

Dhe deklarata nënvizoi njohjen e SHBA për rëndësinë e mbrojtjes më të fortë evropiane për të plotësuar NATO- një nga projektet kryesore të Presidentit Macron.

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken dhe ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, pritet të zhvillojnë një takim dypalësh të enjten në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, sipas një zyrtari amerikan.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco