OBSH: Ka një rënie të numrit të rasteve të reja të Covid-19 në botë

OBSH: Ka një rënie të numrit të rasteve të reja të Covid-19 në botë

16:42, 22/09/2021
A+ Aa A-

Numri i rasteve të reja të kovida-19 vazhdoi të binte në botë javën e kaluar, kur 3.6 milionë infeksione të reja u raportuan globalisht, krahasuar me katër milionë të infektuar rishtas javën e kaluar, njoftoi Organizata Botërore e Shëndetit.

Rënia e numrit të rasteve të reja të infeksionit javën e kaluar ishte zvogëlimi i parë i rëndësishëm në më shumë se dy muaj. Numri i rasteve me covid ka rënë në çdo rajon të botës.

Në raportin e fundit të pandemisë të botuar dje, OBSH tha se rënia më e madhe në numrin e rasteve të reja u regjistrua në dy rajone - 22 përqind në Lindjen e Mesme dhe 16 përqind në Azinë Juglindore.

Agjencia e Shëndetit e OKB -së deklaroi se kishte pak më pak se 60,000 vdekje nga koronavirusi javën e kaluar, që është shtatë përqind më pak se javën e kaluar.

 Azia Juglindore raportoi një rënie prej 30 përqind të vdekjeve nga Covid, dhe Paqësori perëndimor raportoi një rënie prej shtatë përqind.

Numri më i madh i rasteve të reja të infeksionit është raportuar në Shtetet e Bashkuara, Indi, Britani, Turqi dhe Filipine.

OBSH deklaroi se tendosja delta, e cila po përhapet më shpejt, tani është regjistruar në 185 vende dhe është e pranishme në çdo pjesë të botës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco