Talibanët kërkojnë t'u jepet fjala në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork Ministri i Jashtëm taleban Amir Khan Muttaqi

Talibanët kërkojnë t'u jepet fjala në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork

07:35, 22/09/2021
A+ Aa A-

Talibanët kanë kërkuar t'u drejtohen udhëheqësve botërorë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara këtë javë në New York City.

Ministri i jashtëm i grupit e bëri kërkesën me një letër të hënën. Një komitet i OKB -së do të vendosë për kërkesën.

Talibanët e propozuan gjithashtu, zëdhënësin e tyre në Doha, Suhail Shaheen, si ambasador i Afganistanit në OKB.

Grupi, i cili mori kontrollin mbi Afganistanin muajin e kaluar, tha se i dërguari për qeverinë e rrëzuar nuk e përfaqësonte më vendin.

Kërkesa për të marrë pjesë në debatin e nivelit të lartë po shqyrtohet nga një komiteti të akredituarish, ku në nëntë anëtarët e të cilit përfshihen SHBA, Kina dhe Rusia, sipas një zëdhënësi të OKB-së.

Por ata nuk ka gjasa të takohen para përfundimit të sesionit të Asamblesë së Përgjithshme të hënën e ardhshme. Deri atëherë, sipas rregullave të OKB -së, Ghulam Isaczai do të mbetet ambasador i Afganistanit në trupin global.

Ai pritet të mbajë një fjalim në ditën e fundit të takimit më 27 shtator. Megjithatë, talebanët thanë se misioni i tij "nuk përfaqëson më Afganistanin".

Ata gjithashtu thanë se disa vende nuk e njihnin më ish -presidentin Ashraf Ghani si udhëheqës.

Ghani u largua papritur nga Afganistani ndërsa militantët talebanë përparuan drejt kryeqytetit, Kabul, më 15 gusht. Që atëherë ai është strehuar në Emiratet e Bashkuara Arabe.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco