Biden: Unë nuk dua që fuqia ushtarake amerikane të përdoret si përgjigje për çdo problem në botë

Biden: Unë nuk dua që fuqia ushtarake amerikane të përdoret si përgjigje për çdo problem në botë

18:07, 21/09/2021
A+ Aa A-

Presidenti amerikan Joseph Biden ka thënë se nuk dëshiron që fuqia ushtarake amerikane të përdoret si përgjigje për çdo problem në botë.

"Fuqia ushtarake amerikane duhet të jetë zgjidhja jonë e fundit, e jo të përdoret në përgjigje të çdo problemi që shohim në botë," tha Biden në një fjalim në sesionin e 76 -të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

 

Ai theksoi se Shtetet e Bashkuara dhe partnerët duhet të punojnë së bashku si kurrë më parë për shkak të kërcënimeve ndaj sigurisë, prosperitetit dhe lirisë.

Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara nuk duan telashe dhe një Luftë të re të Ftohtë.

"Ne nuk duam një Luftë të Ftohtë të re ose një botë të ndarë në blloqe të ngurtë. "E përsëris edhe një herë, ne nuk përpiqemi për këtë," tha presidenti amerikan.

Biden theksoi se do të mbajë premtimin se Irani nuk posedon armë bërthamore, dhe shtoi se do të vazhdojë përpjekjet diplomatike për t'u kthyer në marrëveshjen bërthamore.

Ai gjithashtu preku çështjen izraelito-palestineze, duke thënë se ai mbështet një zgjidhje me dy shtete, duke thënë se kjo ishte "mënyra më e mirë" për të siguruar "të ardhmen e Izraelit si një demokraci hebraike" dhe një shtet palestinez të qëndrueshëm dhe sovran.

Në fund, Biden u bëri thirrje udhëheqësve botërorë të ndërtojnë një të ardhme më të mirë.

"Ti dhe unë kemi vullnetin dhe kapacitetin për ta bërë atë më mirë," tha Biden në fjalimin e tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco