Fëmijët në Kinë tani kanë një kohë të kufizuar për të përdorur versionin kinez të TikTok

Fëmijët në Kinë tani kanë një kohë të kufizuar për të përdorur versionin kinez të TikTok

21:23, 20/09/2021
A+ Aa A-

Douin, versioni kinez i TikTok, do të kufizojë përdorimin e platformës për fëmijët në 40 minuta në ditë.

Rregullat do të zbatohen për përdoruesit nën moshën 14 vjeç, të cilët përdorin platformën me emrat e tyre të vërtetë, dhe do të jenë në gjendje të përdorin aplikacionin midis orës 06.00 dhe 22.00, shkruan BBC .

Kina po shtyp përdorimin e teknologjisë për adoleshentët.

 

Sipas marrëveshjes së përdoruesit, nuk ka asnjë moshë minimale në platformën Douin, por ata nën 18 vjeç duhet të marrin pëlqimin e një kujdestari ligjor.

 Në aplikacionin motër te TikTok, mosha minimale është 13 vjeç.

"Po, ne jemi më të rreptë me adoleshentët. Ne do të punojmë më shumë për të siguruar përmbajtje cilësore në mënyrë që të rinjtë të mësojnë dhe të shohin botën," thuhet në postim.

Muajin e kaluar, fëmijët nën moshën 18 vjeç u ndaluan të luanin video lojëra në Kinë gjatë javës, dhe loja e tyre ishte e kufizuar në vetëm një orë të Premteve, fundjavave dhe festave.

Në shkurt, fëmijëve nga Kina iu ndalua të mbanin celularë në shkollë.

Në tre vitet e fundit, media zyrtare ka paralajmëruar se koha në rritje që të rinjtë kinezë kalojnë në internet ka një ndikim në shëndetin e tyre fizik dhe mendor.

Të dhënat nga agjencia e mediave sociale We Are Social tregojnë se kinezët shpesh kalojnë më shumë se pesë orë në ditë në internet, nga të cilat dy orë në rrjetet sociale.

Edhe pse këto të dhëna nuk përfshijnë ata nën moshën 16 vjeç, mësimi online ka qenë shumë i pranishëm në jetën e të rinjve kinezë vitin e fundit për shkak të virusit korona. 

Për më tepër, transmetuesi zyrtar CGTN thotë se 95% e popullsisë së re kineze është sot në internet - 183 milion të mitur.

Në vitin 2018, rregullatorët kinezë thanë se po përpiqeshin të kufizonin kohën që të miturit kalojnë në internet, për shkak të rritjes së nivelit të miopisë tek fëmijët.

Douin, ashtu si TikTok, është veçanërisht i popullarizuar me audiencën e re, kështu që rregullatori kryesor kinez, Administrata Cyberspace e Kinës, i bëri thirrje atij "të krijojë një mjedis të mirë kibernetik për zhvillimin e shëndetshëm të të rinjve".

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco