Situata e COVID-19 në Itali/ Humbin jetën 44 persona, infektohen rreth 2500

Situata e COVID-19 në Itali/ Humbin jetën 44 persona, infektohen rreth 2500

18:02, 20/09/2021
A+ Aa A-

Në Itali krahasuar me një ditë më parë ku ishin 3 838 raste  të reja, gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar të infektuar 2 407 raste të reja.

Në orët e fundit sipas raportit të ministrisë mësohet se kanë humbur jetën 44 persona duke e çuar në 130 383 numrin e përgjithshëm të viktimave nga Covid.

Ndërkaq në spital shtrimet janë të qëndrueshme dhe nuk kemi rritje të pacientëve në gjendje të rëndë.

Dozat e vaksinës të administruara janë mbi 82.2 milionë. Pothuajse 41 milion qytetarë kanë marrë dozën e dytë ( 76% e popullsisë mbi 12 vjeç).

Nga fillimi i pandemisë e deri më tani numri i përgjithshëm i të infektuarve është 4 638 516 qytetarë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco