Sipas një sondazhi, këto janë arsyet pse njerëzit në mbarë botën janë të shqetësuar

Sipas një sondazhi, këto janë arsyet pse njerëzit në mbarë botën janë të shqetësuar

16:50, 20/09/2021
A+ Aa A-

Agjencia e sondazheve Ipsos kreu një sondazh duke pyetur njerëzit se çfarë i shqetëson më shumë.

Sondazhi, rezultatet e të cilit u botuan gjithashtu në Forumin Ekonomik Botëror (WEF), përfshiu 19,000 të rritur nga 28 vende. 

Siç pritej, pandemia e koronavirusit është shqetësimi më i madh.

Pasojnë papunësia, varfëria dhe pabarazia sociale. Korrupsioni politik dhe financiar janë ndër shkaqet më të zakonshme të shqetësimit.

Çuditërisht, vetëm 15 përqind e të anketuarve janë të shqetësuar për ndryshimet klimatike. 

Gjermanët janë më të shqetësuar për ndryshimet klimatike, 36 përqind, të ndjekur nga Kanadezët dhe Australianët, 31 përqind.

Shumica e të anketuarve janë pesimistë kur bëhet fjalë për mënyrën se si drejtohet vendi i tyre. 

Më shumë se 64 përqind e tyre besojnë se vendi po drejtohet në drejtimin e gabuar. 

Numri i atyre që mendojnë kështu është rritur në krahasim me janarin e këtij viti, kur ishin 62 për qind, dhe gushtin e vitit të kaluar, kur ishin 57 për qind.

Që nga korriku i këtij viti, optimizmi ka rënë ndjeshëm në Mbretërinë e Bashkuar, Izrael, Turqi, Poloni, Shtetet e Bashkuara, Gjermani dhe Kanada.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco