Putin fiton zgjedhjet, por jo shumicën. Rriten ndjeshëm komunistët

Putin fiton zgjedhjet, por jo shumicën. Rriten ndjeshëm komunistët

08:53, 20/09/2021
A+ Aa A-

Vladimir Putin fitoi edhe një herë tjetër zgjedhjet e përgjithshme në Rusi, por ka humbur konsensusin. Partia e tij, Rusia e Bashkuar, arriti të marrë 45% të votave dhe ka siguruar 240 nga 450 vende në Dumën ruse. Një rënie drastike krahasuar me 54% të votave që partia mori në vitin 2016.

Përgjegjësia për këtë rezultat është edhe e shtimit të paprecedentë të votave të marra nga Partia Komuniste, e cila ka dyfishuar rezultatin në krahasim me zgjedhjet e kaluara, nga 13% në gati 25%.

Sipas rezultateve paraprake, nacionalistët e LDPR kanë arritur të sigurojnë 8% të votave, ndërsa Partia Rusia e Drejtë 7%. Por panorama politike në Rusi nuk duket se do të ndryshojë, pasi të treja këto parti mbështesin presidentin Putin thuajse në të gjitha vendimet.

Në Parlament arriti të futet me 5% të votave edhe Partia Populli i Ri, e formuar nga mbështetësit e opozitarit Alexey Navalny, i cili ndodhet në burg.

Edhe këtë herë nuk kanë munguar akuzat për manipulim të rezultatit. Në internet janë publikuar shumë video të cilat duket se tregojnë truket që përdoren për të favorizuar partinë e Putin, por Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka quajtur “fake news”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari20/09/2021 12:27

MOS U HABISNI PSE PARTITË E MAJTA DHE PARTITË KOMUNISTE VAZHDOJNË TË KENË NJË MBËSHTETJE KAQ TË MADHE POPULLORE NË TË GJITHA VENDET ISH-KOMUNISTO-SOCIALISTE. E PARA, KËTO VENDE HISTORIKISHT NUK KANË PATUR KURRË DEMOKRACI DHE NUK KANË MBJELLË DHE KULTIVUAR KURRË NJË KULTURË DEMOKRATIKE DUKE E ZËVENDËSUAR ATË PREJ 40 VITESH VETËM ME KULTURËN DHE EDUKIM KOMUNIST DHE GJASME ME DIKTATURËN E PROLETARIATIT DHE TË KLASËS PUNËTORE. E DYTA, PËR 45 VJET NË KËTO VENDE U ZHDUK PRONA PRIVATE, DHE I GJITHË POPULLI VAREJ KOKË E KËMBË NGA SHTETI, TË ARDHURAT, PUNËSIMI, EDUKIMI DHE STREHIMI. KJO U SHFRYTËZUA SHUMË PAS RREZIMIT TË KOMUNIZMIT, SIDOMOS ME PUNËSIMET NË ATO NDËRMARRJE SHTETËRORE QË KISHIN MBETUR PA U SHKATËRRUAR, DHE NË ADMINISTRATAT SHTETËRORE. PRONAT NUK U KTHYEN KURRË TEK PRONARËT E TYRE DHE KU NJERËZIT MBETËN PËRSËRI TË VARUR NGA SHTETI DHE NGA POLITIKA, TË CILËT SHTETI I SHPËRBLEU DUKE I BËRË PRONARË ATA QË NUK KISHIN PATUR KURRË PRONA. SË TRETI, SHUMICA E VOTUESVE DHE MBËSHTETËSVE TË DJATHTË, PËR SHKAK EDHE TË POLITIKAVE TË GABUARA, KORRUPSIONIT DHE BABËZISË TË VETË TË DJATHTËVE QË ERDHËN NGA NJË HERË NË PUSHTET, IKËN DHE U LARGUAN PËRFUNDIMISHT NGA VENDET E TYRE, DUKE KRIJUAR KËSHTU EDHE NJË EPËRSI DEMOGRAFIKE TË VOTUESVE TË MAJTË, TË CILËT JANË MILITANTË DHE USHTARË TË BINDUR. NOSTALGJIK DHE BESNIK TË KOMUNIZMIT!! PRANDAJ TË MAJTËT, KRYESISHT NË VENDET ISH-KOMUNISTO-SOCIALISTE EDHE ME PRIRJE TERRORISTE E KRIMINALE, JANË SHUMICË DHE I SHTYPIN, I SHANTAZHOJNË DHE I KËRCËNOJNË VOTUESIT E DJATHTË, INTELEKTUALËT E LIRË, SHOQËRINË CIVILE, TË CILËT SHPËTIMIN E VETËM E GJEJNË TEK BRAKTISJA E VENDIT DHE TË ARDHMEN E TYRE E SHOHIN VETËM TEK JETESA NË VENDET PERËNDIMORE. E KATËRTA DHE E FUNDIT, ËSHTË EDHE INTEGRIMI I KËTYRE VENDEVE NË PLANIN DJALLËZOR DHE PROJEKTI MË KRIMINAL GLOBAL, ZHDUKJES SË SHTRESËS SË MESME TË POPULLSISË, MOTORIT, ZEMRËS DHE BAZËS SË ÇDO SHOQËRIE TË LIRË DHE DEMOKRATIKE!! NË NJË TË ARDHME SHUMË TË AFËRT KUDO NËPËR BOTË DO TË KETË VETËM 10% TË PASUR TË MBROJTUR ME POLICI DHE USHTRI TË FUQISHME DHE 90% TË VARFËR, NEVOJTARË, TË NËNSHTRUAR DHE QË NUK DO TË GUXOJNË TË NGRENË KOKË!! ATO PAK PARTI TË DJATHTA TË MBETURA NË PAKICË VOTASH THJESHT DO TË JENË DEKORI DHE KORNIZA E PUSHTETIT KRIMINALO-MAJTIST DHE NJËKOHËSISHT DO TË JETË KURORA MBI VARRIN E DEMOKRACISË!!

Shto koment

Denonco