Marrëveshja AUKUS mund të shkaktojë garë të armëve bërthamore, paralajmëron Koreja e Veriut

Marrëveshja AUKUS mund të shkaktojë garë të armëve bërthamore, paralajmëron Koreja e Veriut

08:43, 20/09/2021
A+ Aa A-

Aleanca e re në rajonin Azi-Paqësori dhe marrëveshja e nënshkruar nga SHBA me Australinë për furnizimin e nëndetëseve mund të shkaktojnë një "garë të armëve bërthamore" në rajon, është shprehur sot Koreja e Veriut .

Media zyrtare të hënën publikoi komente që i atribuohen një zyrtari të lartë të paidentifikuar të Ministrisë së Jashtme të Koresë së Veriut i cili e quajti marrëveshjen midis Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë "akte jashtëzakonisht të padëshirueshme dhe të rrezikshme që do të prishin ekuilibrin strategjik në rajonin Azi-Paqësori", duke shtuar se kishte rrezik që lëvizja të mund të shkaktonte një "reagim zinxhir të garave të armëve bërthamore".

Veriu do të ndërmarrë "kundërveprim përkatës në rast se ka edhe pak ndikim negativ në sigurinë" e vendit, tha shefi i seksionit të Lajmeve të Jashtme të Ministrisë së Jashtme të Veriut për Agjencinë Qendrore Koreane të Lajmeve.

SHBA, Australia dhe Britania e Madhe njoftuan partneritetin e tyre trepalësh të sigurisë për Indo-Paqësorin javën e kaluar, duke thënë se ata do të ndajnë teknologjinë për të pajisur Australinë me të paktën tetë nëndetëse me energji bërthamore, por "të armatosura në mënyrë konvencionale".

Marrëveshja ka shkaktuar një reagim të furishëm në Francë, një aleat i vjetër që tashmë kishte një kontratë me Australinë për ta furnizuar atë me 12 nëndetëse konvencionale, duke bërë që Parisi të tërhiqte ambasadorët e tij nga Canberra dhe Washington, DC.

Kryeministri australian Scott Morrison tha se kalimi pasqyron mjedisin strategjik të përkeqësuar në rajonin e Azisë Paqësorit, një referencë e qartë për zgjerimin e vazhdueshëm ushtarak të Kinës.

Imazhet satelitore të fundit sugjerojnë gjithashtu se Veriu po zgjeron një fabrikë të pasurimit të uraniumit në kompleksin e tij kryesor bërthamor Yongbyon.

Koreja e Jugut gjithashtu ka rritur aftësitë e saj ushtarake, duke njoftuar se kishte testuar një raketë balistike të lëshuar nga nëndetëse (SLBM) menjëherë pasi doli lajmi për testin e raketave të Phenianit.

Seuli dhe Uashingtoni janë përpjekur të ringjallin bisedimet për denuklearizimin që kanë ngecur që nga viti 2019.

Presidenti Joe Biden ka theksuar nevojën që diplomacia të vazhdojë, por ka thënë se SHBA nuk do të bëjë "pazar të madh" me Phenianin, i cili e ka lidhur denuklearizimin me lehtësimin e rëndësishëm të sanksioneve.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco