Lajmi i fundit

LIVE/ Këndi i Pano Sokos

Evakuohen mijëra njerëz, pasi shpërthen vullkani në Spanjë

Evakuohen mijëra njerëz, pasi shpërthen vullkani në Spanjë

20:13, 19/09/2021
A+ Aa A-

Një vullkan në ishullin La Palma të Oqeanit Atlantik të Spanjës shpërtheu të dielën pas një aktiviteti sizmik njëjavor.

Autoritetet spanjolle kanë përshpejtuar evakuimet për një mijë njerëz në afërsi ndërsa rrjedhat e lavës zvarriteshin drejt shtëpive të izoluara në faqen e malit.

Instituti Vullkanologjik i Ishujve Kanarie raportoi për herë të parë shpërthimin në Cumbre Vieja, i cili për herë të fundit shpërtheu në vitin 1971, shkruan Euronews.

La Palma ka një popullsi prej 85 mijë banorë. Shpërthimi i fundit në Ishujt Kanarie ndodhi nën ujë në brigjet e ishullit El Hierro në 2011, dhe zgjati për pesë muaj.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco