SHBA pranon se sulmi me dron në Kabul, vrau dhjetë të pafajshëm, 7 ishin fëmijë

SHBA pranon se sulmi me dron në Kabul, vrau dhjetë të pafajshëm, 7 ishin fëmijë

07:31, 18/09/2021
A+ Aa A-

SHBA ka pranuar se një sulm me dron në Kabul disa ditë para tërheqjes së saj ushtarake vrau 10 njerëz të pafajshëm.

Një hetim i Komandës Qendrore të SHBA zbuloi se një punonjës i ndihmës dhe nëntë anëtarë të familjes së tij, përfshirë shtatë fëmijë, vdiqën në sulmin e 29 gushtit.

Fëmija më i vogël, Sumaya, ishte vetëm dy vjeç.

Image

Sulmi vdekjeprurës ndodhi disa ditë pas një sulmi terrorist në aeroportin e Kabulit, në mes të një përpjekjeje të tërbuar të evakuimit pas kthimit të papritur të talebanëve në pushtet.

Ishte një nga aktet përfundimtare të ushtrisë amerikane në Afganistan, para përfundimit të operacionit të tij 20-vjeçar në vend.

Inteligjenca amerikane kishte gjurmuar makinën e punonjësit të ndihmës për tetë orë, duke besuar se ishte e lidhur me militantët e ISIS-K - një degë lokale e grupit të Shtetit Islamik, tha gjenerali i Komandës Qendrore të SHBA Kenneth McKenzie.

Hetimi zbuloi se makina e burrit ishte parë në një kompleks të lidhur me IS-K, dhe lëvizjet e tij ishin në linjë dhe lëzijet e tij lidheshin me planet e grupit terrorist për një sulm në aeroportin e Kabulit.

Në një moment, një dron survejimi pa burra që ngarkonin atë që dukej si eksploziv në bagazhin e makinës, por këto dolën të ishin bidona me ujë.

Gjenerali McKenzie e përshkroi sulmin si një "gabim tragjik" dhe shtoi se talebanët nuk ishin përfshirë në hetimin sekret që çoi në sulm.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku18/09/2021 07:55

Akoma ka surrat të qëndrojë në krye të USA ky president i rrjedhur nga trutë, me pa përgjegjshmërinë e tij krijoi situata që sollën si pasojë këto krime kundër njerëzimit, të cilat do rëndojnë mbi ndërgjegjen e tyre (në se u ka mbetur ndonjë pikë ndërgjegje) në pafundësi. Kush vret një jetë të pafajshme ka vrarë gjithë njerëzimin… jo më një familje të tërë të bashkpuntorit të USA me 7 fëmijë. Kush duhet të përfundojë në karrigen elektrike për këtë krim të llahtarshëm? Presidenti ëshrë i papërgjegjshëm si i sëmurë mendor, alzheimer, nuk e kap ligji.

Shto koment

Denonco