Talebanët urdhërojnë dëbimin e afganëve të varfër nga ish-kazerma në Kandahar Afganet luajne me nje celular jashte shtepise se tyre ne Kabul

Talebanët urdhërojnë dëbimin e afganëve të varfër nga ish-kazerma në Kandahar

13:35, 16/09/2021
A+ Aa A-

Kandahar, Afganistan - Afganët e varfër që jetojnë në një kompleks ushtarak të braktisur prej kohësh në qytetin jugor të Kandahar thonë se janë të shkatërruar nga urdhri i talebanëve për t'i dëbuar ata nga shtëpitë e tyre.

Disa qindra prej tyre organizuan një miting kundër urdhrit të hënën, duke thënë se nuk kanë ku të shkojnë tjetër dhe se vite më parë kishin paguar ish -ushtarët afganë nën dorë për tokën.

Talibanët erdhën tek ish-kazerma pas mitingut dhe detyruan disa nga protestuesit të largoheshin. Nuk dihet se ku shkuan ata.

Rabia, një e ve afgane, thotë se jeton në një shtëpi me baltë me dy dhoma në kompleks me pesë fëmijët e saj. Ajo i tha Associated Press se do të qëndrojë e vendosur derisa talebanët t'i sigurojnë asaj një vend tjetër për të jetuar.

"Talibanët duan që unë të lë gjithçka që kam ndërtuar dhe blerë pas, ku do të shkoj me fëmijët e mi?" ajo tha.

Talibanët kanë urdhëruar mbi 2,500 familje në kompleks të lënë shtëpitë e tyre dhe të gjitha sendet e tyre në mënyrë që të hyjnë aty luftëtarët talebanë.

"Familjeve u kanë dhënë afat për t'u larguar sa më shpejt me rrobat në shpinë", tha Imran, një tjetër banor i kompleksit.

Fazil Mohammad, një nga afganët e parë që u vendosën në kompleks tha se nuk ka para për të shkuar diku tjetër. "Unë as nuk mund të përballoj një tendë tani për të lëvizur."

Ai tha se ishte i lumtur kur talibanët morën kontrollin, duke përmendur korrupsionin e qeverisë së mëparshme, por që tani është i zhgënjyer.

Kompleksi u braktis në 2001, pas pushtimit të udhëhequr nga SHBA për të rrëzuar talebanët, kur ushtarët afganë që jetonin atje u transferuan në objektet në aeroportin Kandahar. Me kalimin e viteve, kompleksi u zgjarua pasi afganët e zhvendosur u vendosën atje, blenë troje dhe ndërtuan shtëpi.

Shefi i mediave talebane për Kandahar, Rahmatullah Naraiëal, tha të mërkurën se familjet afgane mund të vazhdojnë të jetojnë në kompleks, në pritje të një shqyrtimi të çështjes nga udhëheqja talebane.

Megjithatë, ai tha se ata nuk lejohen të mbajnë mitingje dhe se protesta e tyre ishte e paligjshme. Talibanët janë të gatshëm t'i paguajnë ata, por nuk mund t'u sigurojnë atyre një vend alternativ për të qëndruar, shtoi ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco