Fërkime mes talebanëve pragmatistë, intensifikohen linjat e ashpra

Fërkime mes talebanëve pragmatistë, intensifikohen linjat e ashpra

13:04, 16/09/2021
A+ Aa A-

Kabul, Afganistan -Fërkimi midis pragmatistëve dhe ideologëve në udhëheqjen e talebanëve është intensifikuar që kur grupi formoi një kabinet të linjës së ashpër javën e kaluar që është më shumë në përputhje me sundimin e tyre në vitet 1990 sesa premtimet e tyre të fundit për përfshirje, thanë dy afganët në dijeni të luftës për pushtet.

Grindja ka ndodhur në prapaskenë, por thashethemet filluan të qarkullojnë shpejt për një konfrontim të dhunshëm të kohëve të fundit midis dy kampeve në pallatin presidencial, përfshirë pretendimet se kreu i fraksionit pragmatik, Abdul Ghani Baradar, u vra.

Thashethemet arritën një intensitet të tillë saqë një regjistrim audio dhe një deklaratë e shkruar me dorë, të dyja të supozuara nga vetë Baradar, mohuan se ai ishte vrarë. Pastaj të mërkurën, Baradar u shfaq në një intervistë me televizionin kombëtar të vendit.

Një sinjal tjetër se linjat e ashpra kishin mbizotëruar, flamuri i bardhë taleban u ngrit mbi pallatin presidencial, duke zëvendësuar flamurin kombëtar afgan.

Një zyrtar taleban tha se udhëheqja ende nuk ka marrë një vendim përfundimtar për flamurin, me shumë që janë të prirur drejt daljes përfundimisht të të dy flamujve krah për krah. Ai foli në kushte anonimiteti sepse nuk iu lejua të diskutonte diskutimet e brendshme me mediat.

Dy afganët në dijeni për luftën për pushtet folën gjithashtu në kushte anonimiteti për të mbrojtur konfidencialitetin e atyre që ndanë pakënaqësinë e tyre për përbërjen e Kabinetit. Ata thanë se një ministër i Kabinetit u largua duke refuzuar postin, i zemëruar nga qeveria e gjitha talebane që shmangu pakicat etnike dhe fetare të vendit.

Zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid i ka mohuar përçarjet në udhëheqje. Të martën, ministri i jashtëm taleban, Amir Khan Mutaqi, i  hodhi poshtë raporte të tilla si "propagandë".

Baradar kishte munguar dukshëm në funksionet kryesore. Për shembull, ai nuk ishte në pallatin presidencial në fillim të kësaj jave për të pritur Zv.Kryeministrin e Katarit, Shejh Mohammad bin Abdur Rahman Al-Thani, i cili është gjithashtu Ministër i Jashtëm dhe po bënte vizitën e nivelit më të lartë të huaj deri tani që nga marrja nën kontroll e talebanëve. Mungesa e Baradarit ishte e rëndë pasi Katari e kishte pritur atë për vite si kreu i zyrës politike të talebanëve në kryeqytetin e Katarit, Doha.

Por në intervistën e treguar të Mërkurën, Baradar tha se nuk mori pjesë në takim sepse nuk ishte në dijeni për vizitën e Ministrit të Jashtëm në Kabul. "Unë ndërkohë kisha ikur  dhe nuk kisha mundësi të kthehesha përsëri," tha Baradar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco