'Mos i prek veshjet e mia': Gratë afgane nisin fushatën kundër kodit strikt të talebanëve

'Mos i prek veshjet e mia': Gratë afgane nisin fushatën kundër kodit strikt të talebanëve

12:40, 16/09/2021
A+ Aa A-

Gratë në të gjithë botën po shpërndajnë fotografi të tyre me rroba tradicionale shumëngjyrëshe në një fushatë kundër kodit të ri të rreptë të veshjes për studentet femra.

Pas demonstratave në rrugë nëpër qytetet kryesore në Afganistan, gratë tani kanë dalë në mediat sociale për të protestuar kundër politikave të ashpra të talebanëve ndaj tyre.

Një fushatë online tregon gra afgane nga e gjithë bota që shpërndajnë fotografi të veshura me rroba tradicionale shumëngjyrëshe, duke përdorur hashtagun #DoNotTouchMyClothes.

Protesta është një përgjigje ndaj një demonstrimi të orkestruar nga talebanët në Universitetin e Kabulit, ku rreth 300 gra u shfaqën me rroba krejtësisht të zeza që u mbulonin fytyrat, duart dhe këmbët-një lloj fustani që nuk ishte parë më parë në të gjithë vendin.

Duke valëvitur flamujt talebanë, gratë në foton më poshtë thoshin se mbështesnin militantët të cilët kishin njoftuar se gratë nuk do të lejoheshin të mbanin poste të larta qeveritare dhe se në shkolla ​​dhe universitete duhet të ndahen në gjini.

Image

Që kur talebanët morën kryeqytetin Kabul, kanë krijuar një qeveri të përkohshme me të gjithë burra me vetëm një pjesë të vogël përfaqësuesish Taxhikas dhe Uzbekistë dhe asnjë anëtar të pakicës etnike Hazara.

Ministria e çështjeve të grave nuk është pjesë e regjimit të ri, i cili ka rikthyer Ministrinë për përhapjen e virtytit dhe parandalimin e veseve, duke siguruar që ligji i sheriatit të zbatohet në të gjithë vendin.

Shumë gra afgane, veçanërisht në qendrat urbane, kanë frikë se liritë e tyre të fituara me vështirësi mund të jenë të kufizuara, duke kujtuar regjimin taleban të vitit 1996 deri në 2001, i cili i pa gratë të kufizuara kryesisht në shtëpitë e tyre.

Dr Bahar Jalali, një historiane afgane dhe eksperte e studimeve gjinore, postoi foton e parë duke përdorur hashtagun #DoNotTouchMyClothes, i cili që atëherë ka frymëzuar gratë afgane në të gjithë globin.

Image

Kurse Peymana Assad, personi i parë me origjinë afgane që u zgjodh në poste publike në Mbretërinë e Bashkuar, postoi një fotografi të saj me rroba shumëngjyrëshe dhe postoi në Twitter: “Kjo është kultura afgane. Veshja ime tradicionale. ”

 

Sana Safi e BBC -së, duke postuar një fotografi të ngjashme, shkroi: "Pra, si visheshin gratë afgane dikur? Ja se si. Nëse do të isha në Afganistan atëherë, do ta kisha shallin në kokë. Pra, kjo është aq "konservatore" dhe "tradicionale" sa mund ta kuptosh."

Image

Muzikantja Ariana Delawari nga ana e saj shpërndau një fotografi të nënës së saj, "me mua në bark", siç shkroi ajo, e veshur me veshje tradicionale dhe pa shami, dekada më parë në Afganistan.

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco