UNICEF u kërkon shteteve të rihapin shkollat sa më shpejt të munden Shkollë në Manila, Filipine

UNICEF u kërkon shteteve të rihapin shkollat sa më shpejt të munden

12:10, 16/09/2021
A+ Aa A-

UNICEF, Agjencia e OKB për fëmijët, ​​u ka kërkuar autoriteteve arsimore që të rihapin shkollat ​​sa më shpejt të jetë e mundur në vendet ku miliona studentë ende nuk lejohen të kthehen në klasa edhe 18 muaj pas pandemisë Covid-19, raporton Reuters.

Shkollat ​​në rreth 17 shtete mbeten plotësisht të mbyllura, ndërsa ato në 39 shtete pjesërisht të mbyllura, sipas një raporti të lëshuar nga UNICEF ​​të enjten.

Ndër ato "pothuajse plotësisht të mbyllura" janë shkollat ​​që zakonisht i frekuentojnë afro 77 milionë nxënës në Filipine, Bangladesh, Venezuelë, Arabinë Saudite, Panama dhe Kuvajt.

Gati një e treta e kësaj shifre llogaritet nga Filipinet, e cila po lufton një nga shpërthimet më të këqija të koronavirusit në Azi dhe ku filloi një vit i ri shkollor këtë javë.

Nxënësit nga gjashtë vendet përfaqësojnë më shumë se gjysmën e 131 milion studentëve në të gjithë botën që kanë humbur më shumë se tre të katërtat e mësimit të tyre, tha UNICEF.

"Kriza e arsimit është ende këtu dhe me kalimin e çdo dite që klasat mbeten bosh, kriza përkeqësohet," tha Drejtoresha Ekzekutive e UNICEF, ​​Henrietta Fore.

Raporti tha se mësuesit duhet të kenë përparësi për vaksinat Covid-19, pas punonjësve shëndetësorë dhe atyre më të rrezikuarve, për t’i mbrojtur ata nga transmetimi në komunitet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco