Një gjykatë indoneziane ka urdhëruar presidentin të përmirësojë cilësinë e ajrit

Një gjykatë indoneziane ka urdhëruar presidentin të përmirësojë cilësinë e ajrit

12:02, 16/09/2021
A+ Aa A-

Një gjykatë indoneziane vendosi që Presidenti Joko Vidodo dhe gjashtë zyrtarë të tjerë të lartë nuk siguruan të drejtën e qytetarëve për ajër të pastër dhe i urdhëroi ata të përmirësojnë cilësinë e dobët të ajrit në kryeqytetin Xhakartë.

Gjykata tre anëtarëshe e gjykatës në Xhakartë vendosi njëzëri në favor të 32 banorëve të kryeqytetit që paditën Vidod, ministrave të brendshëm, shëndetësisë dhe mjedisit, si dhe guvernatorëve të tre zonave në korrik 2019, në mënyrë që të siguronin shëndet më të mirë Kushtet e jetesës.

Gjykata arriti në përfundimin se shtatë zyrtarë duhet të ndërmarrin veprime serioze për të garantuar të drejtën e njerëzve për një jetë të shëndetshme në Xhakartë, duke forcuar rregulloret në lidhje me cilësinë e ajrit.

Qytetarët që ngritën padinë nuk kërkuan kompensim financiar, por në vend të kësaj kërkuan mbikëqyrje më të rreptë dhe ndëshkime për ndotësit.

Xhakarta ka një popullsi prej dhjetë milion, ndërsa 30 milion njerëz jetojnë në zonën e saj më të gjerë.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco