Honk Kongu  rekomandon një dozë vaksine për adoleshentët, pas rasteve me inflamacion të zemrës

Honk Kongu rekomandon një dozë vaksine për adoleshentët, pas rasteve me inflamacion të zemrës

12:00, 16/09/2021
A+ Aa A-

Një panel ekspertësh shëndetësie të qeverisë së Hong Kongut ka rekomanduar që fëmijët e moshës 12-17 vjeç duhet të marrin vetëm një dozë të vaksinës Covid-19 të BioNTech, pas raportimeve për efekte anësore të inflamacionit të zemrës, raporton Reuters.

Profesori Lau Yu-lung, i cili kryeson një komitet shëndetësor që këshillon qeverinë për programin e saj të vaksinimit, i tha transmetuesit publik RTHK se efekti anësor ishte më i përhapur nga sa mendohej fillimisht.

Ai tha se ekspertët prandaj vendosën se ishte më mirë që adoleshentët të merrnin vetëm një dozë për të "zvogëluar shumë mundësinë e inflamacionit të zemrës".

Departamenti i Shëndetit të qytetit nuk dha të dhëna se sa raste të efekteve anësore të inflamacionit të zemrës janë raportuar.

Por RTHK tha se më shumë se 30 adoleshentë pësuan inflamacion të zemrës që kur qeveria filloi të bëjë dozat për ata mbi 12 vjeç që nga qershori.

Hong Kongu ka përdorur dy vaksina Covid-19 duke përfshirë vaksinimin e të rriturve me Sinovac, por adoleshentët kanë të drejtë të marrin vetëm vaksinën BioNTech.

Më shumë se 50% e atyre të moshës 12-17 vjeç janë vaksinuar, por qeveria nuk ka thënë se sa doza janë administruar deri më tani.

Rregullatorët në SHBA, Bashkimin Evropian dhe Organizatën Botërore të Shëndetit kanë thënë se vaksinat e mRNA nga BioNTech/Pfizer dhe nga Moderna janë të lidhura me raste të rralla të miokarditit ose perikarditit, por që përfitimet e tyre tejkalojnë çdo rrezik.

Miokarditi është një inflamacion i muskujve të zemrës që mund të kufizojë aftësinë e organit për të pompuar gjak dhe mund të shkaktojë ndryshime në ritmet e rrahjeve të zemrës. Perikarditi është një inflamacion i mukozës rreth zemrës.

Pfizer ka thënë se ka pranuar se mund të ketë raporte të rralla të miokarditit pas vaksinimeve, por efekte të tilla anësore ishin jashtëzakonisht të rralla.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco