FBI deklasifikon një dokumet prej 16 faqesh në lidhje me sulmet e 11 shtatorit

FBI deklasifikon një dokumet prej 16 faqesh në lidhje me sulmet e 11 shtatorit

09:33, 13/09/2021
A+ Aa A-

FBI ka publikuar një dokumet të deklasifikuar rishtazi me 16 faqe që lidhet me mbështetjen logjistike të ofruar për dy prej rrëmbyesve sauditë në prag të sulmeve të 11 shtatorit 2001.

Dokumenti i publikuar të shtunën vonë përshkrojnë kontaktet që rrëmbyesit kishin me bashkëpunëtorët sauditë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por nuk ofrojnë prova se qeveria saudite ishte bashkëfajtore në komplot.

Ky ësht rekordi i parë hetimor që zbulohet pasi presidenti amerikan Joe Biden urdhëroi një rishikim të deklasifikimit të materialeve që prej vitesh kanë mbetur jashtë të panjohura për publikun.

Biden kishte hasur në presion javët e fundit nga familjet e viktimave, të cilët kanë kërkuar prej kohësh regjistrimet teksa po ndjekin dhe një padi në Nju Jork duke pretenduar se zyrtarët e lartë sauditë ishin bashkëpunëtorë në sulmet.

Spekulimet për përfshirjen zyrtare u rrotulluan menjëherë pas sulmeve kur u zbulua se 15 nga 19 sulmuesit ishin sauditë. 

Osama bin Laden, udhëheqësi i al-Kaedës në atë kohë, ishte gjithashtu nga një familje e shquar në mbretëri.

Qeveria Saudite ka mohuar prej kohësh çdo përfshirje. 

Ambasada Saudite në Uashington tha të mërkurën (8  shtator) se mbështet deklasifikimin e plotë të të gjitha regjistrave si një mënyrë për të "përfunduar akuzat e pabaza kundër Mbretërisë një herë e përgjithmonë".

Ambasada tha se çdo pretendim se Arabia Saudite ishte fajtore ishte "kategorikisht e rreme".

“Siç kanë zbuluar hetimet e mëparshme, përfshirë Komisionin e 11 Shtatorit dhe lëshimin e të ashtuquajturës‘ 28 Faqet ’, asnjë provë nuk është shfaqur ndonjëherë që të tregojë se qeveria saudite ose zyrtarët e saj kishin njohuri të mëparshme për sulmin terrorist ose ishin në në çfarëdo mënyre të përfshirë ”, thuhet në deklaratën e ambasadës.

Biden javën e kaluar urdhëroi Departamentin e Drejtësisë dhe agjencitë e tjera që të bëjnë një rishikim të deklasifikimit të dokumenteve hetimore dhe të publikojnë atë që munden gjatë gjashtë muajve të ardhshëm. 

16 faqet u publikuan të shtunën në mbrëmje, disa orë pasi Biden mori pjesë në ngjarjet përkujtimore të 11 shtatorit në Nju Jork, Pensilvani dhe Virxhinia veriore.

Familjarët e viktimave - të cilët kërkojnë miliarda dollarë nga Arabia Saudite - kishin kundërshtuar më parë praninë e Biden në ngjarjet ceremoniale për sa kohë që dokumentet mbeteshin të klasifikuara.

Takim i rastit?

Dokumenti i redaktuar përshkruan një intervistë të vitit 2015 me një person që po aplikonte për shtetësinë amerikane dhe vite më parë kishte kontakte të përsëritura me shtetas sauditë, të cilët hetuesit thanë se ofruan "mbështetje logjistike të rëndësishme" për disa prej rrëmbyesve.

Identiteti i burrit është redaktuar në të gjithë dokumentin, por ai përshkruhet se ka punuar në konsullatën saudite në Los Angeles.

Ndër kontaktet e tij ishte një shtetas saudit i quajtur Omar al-Bayoumi, sipas dokumentit.

Al-Bayoumi, i cili kishte lidhje me qeverinë saudite, ndihmoi dy rrëmbyesit të gjenin me qira një apartament në San Diego, menjëherë pas mbërritjes së tyre në Kaliforninë jugore.

Al-Bayoumi e ka përshkruar takimin e tij në restorant me rrëmbyesit Naëaf al-Hazmi dhe Khalid al-Mihdhar në shkurt 2000 si një "takim i rastësishëm".

"Ndihma e Bayoumi për Hazmi dhe Mihdhar përfshiu përkthimin, udhëtimin, strehimin dhe financimin," thuhet në dokument, duke shtuar se gruaja e burimit të FBI-së u tha atyre se Bayoumi shpesh fliste për "xhihadin".

Gjithashtu i referuar në dokument është Fahad al-Thumairy, në atë kohë një diplomat i akredituar në konsullatën saudite në Los Anxhelos për të cilin hetuesit thonë se udhëhoqi një fraksion të vijës së ashpër në xhaminë e tij.

Dokumenti thotë se analiza e komunikimit identifikoi një telefonatë shtatë-minutëshe në 1999 nga telefoni i al-Thumairy në telefonin e familjes së Arabisë Saudite të dy vëllezërve që u bënë të burgosur të ardhshëm në burgun e Guantanamos.

Të dy al-Bayoumi dhe al-Thumairy u larguan nga SHBA javët para sulmeve.

Familjarët e viktimave përshëndetën publikimin  e dokumentit si një hap të rëndësishëm në përpjekjen e tyre për të lidhur sulmet me Arabinë Saudite.

Brett Eagleson, babai i, Bruce, i cili u vra në sulmin e Qendrës Botërore të Tregtisë, tha se publikimi i materialit të FBI "përshpejton ndjekjen tonë të së vërtetës dhe drejtësisë".

Jim Kreindler, një avokat për të afërmit e viktimave, tha në një deklaratë se “gjetjet dhe përfundimet në këtë hetim të FBI -së vërtetojnë argumentet që kemi bërë në procesin gjyqësor në lidhje me përgjegjësinë e qeverisë saudite për sulmet e 11 Shtatorit.

"Ky dokument, së bashku me dëshmitë publike të mbledhura deri më tani, siguron një plan për mënyrën sesi [al-Kaeda] funksiononte brenda SHBA me mbështetjen aktive,  nga të njohurit e qeverisë saudite," tha ai.

Kjo përfshin, shtoi ai, zyrtarët sauditë që shkëmbenin thirrje telefonike mes tyre dhe operativëve të Al-Kaedës dhe më pas bënin "takime aksidentale" me rrëmbyesit ndërsa u siguronin atyre ndihmë.

Shtetet e Bashkuara kanë hetuar më parë disa diplomatë sauditë dhe të tjerë me lidhje qeveritare saudite, të cilët i njihnin rrëmbyesit pasi mbërritën në SHBA.

 Por raporti i Komisionit 9/11 nuk gjeti "asnjë provë që qeveria saudite si institucion ose zyrtarë të lartë sauditë financuan individualisht" sulmet që organizoi Al-Kaeda.

Në një deklaratë në emër të organizatës 9/11 Families United, Terry Strada, burri i së cilës u vra më 11 shtator 2001, tha se dokumenti i publikuar nga FBI vuri në  pah çdo dyshim në lidhje me bashkëpunimin saudit në sulmet.

"Tani sekretet e sauditëve janë zbuluar dhe është koha që Mbretëria të ketë rolin e zyrtarëve të saj në vrasjen e mijëra njerëzve në tokën amerikane," tha Strada.

Dokumentet e reja po publikohen në një kohë politikisht delikate për SHBA dhe Arabinë Saudite, dy kombe që kanë krijuar një aleancë strategjike veçanërisht në çështjet kundër terrorizmit.

Administrata e Biden në shkurt publikoi një vlerësim të inteligjencës që implikonte Princin e Kurorës Mohammed bin Salman në vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi në SHBA në vitin 2018.

Marrë nga Aljazeera përshtati Syri.net  

Image Khalid al-Mihdhar në të majtë dhe Nawaf al-Hazmi

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco