Biden shpall gjendje fatkeqësie natyrore në Kaliforni

Biden shpall gjendje fatkeqësie natyrore në Kaliforni

09:31, 13/09/2021
A+ Aa A-

Presidenti amerikan Joe Biden ka shpallur një gjendje fatkeqësie natyrore në Kaliforni dhe do të udhëtojë për në Sacramento të hënën, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

"Presidenti ka shpallur një gjendje katastrofe në shtetin e Kalifornisë dhe urdhëroi Shërbimin Federal të Ndihmës të mbështesë përpjekjet lokale dhe shtetërore në zonat e prekura nga zjarri në Caldor që shpërtheu më 14 gusht 2021 dhe është ende në vazhdim," tha White Tha House të dielën vonë.

Më shumë se 6.800 zjarre të vegjël dhe të mëdhenj shpërthyen dhe përfshinë rreth 689,000 hektarë tokë vetëm në Kaliforni këtë verë.

Zjarret u prekën nga kushtet jashtëzakonisht të nxehta dhe të thata të motit, të cilat ekspertët i lidhin me ndryshimet klimatike.

Shtëpia e Bardhë shkroi se hapa të mëtejshëm janë të mundshëm nëse kërkohen nga shteti federal i Kalifornisë ose nëse "rezultatet e vlerësimeve të reja të dëmit do ta kërkojnë atë".

Zjarri në Kaldor tani është 65 përqind i kontrolluar dhe plagosi pesë persona dhe shkatërroi më shumë se një mijë njësi banimi dhe objekte të tjera, pretendojnë autoritetet.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco