Koreja e Veriut teston raketën e re me rreze të gjatë veprimi Media shtetërore e Koresë së Veriut publikoi këto imazhe të raketës së re të lundrimit

Koreja e Veriut teston raketën e re me rreze të gjatë veprimi

09:06, 13/09/2021
A+ Aa A-

Koreja e Veriut ka testuar një raketë të re me rreze të gjatë veprimi të aftë të godasë pjesën më të madhe të Japonisë, thanë mediat shtetërore të hënën.

Testet e fundjavës treguan që raketat udhëtonin deri në 1.500 km (930 milje), tha agjencia zyrtare e lajmeve KCNA.

Kjo do të thotë se Koreja e Veriut është ende e aftë të zhvillojë armë pavarësisht mungesës së ushqimit dhe një krize ekonomike.

Ushtria amerikane tha se testet e fundit përbënin kërcënime për bashkësinë ndërkombëtare dhe Japonia fqinje tha se kishte "shqetësime të forta".

Një fotografi në gazetën Rodong Sinmun të Koresë së Veriut tregoi një raketë që po hidhej nga një pajisje lëshimi, ndërsa një tjetër mund të shihej në fluturim horizontal.

Raketat janë "një armë strategjike me rëndësi të madhe", tha agjencia KCNA.

Ajo shtoi se testet u kryen të shtunën dhe të dielën, me raketat që goditën objektivat e tyre para se të binin në ujërat territoriale të Koresë së Veriut.

Kjo është raketa e parë lundruese me rreze të gjatë të vendit që mund të mbajë një kokë bërthamore, sipas analistit të Koresë së Veriut Ankit Panda.

Sanksionet e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara e ndalojnë Korenë e Veriut të testojë raketa balistike, por jo raketa lundrimi si këto.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco