Italia heton 'rrëmbimin' e fëmijës 6-vjeçar që i mbijetoi rrëzimit të teleferikut

Italia heton 'rrëmbimin' e fëmijës 6-vjeçar që i mbijetoi rrëzimit të teleferikut

08:55, 13/09/2021
A+ Aa A-

Gjashtë vjeçari Eitan Biran, i cili është në qendër të betejës së kujdestarisë, thuhet se u  mor në Izrael nga gjyshi.

Romë  -Prokurorët italianë kanë nisur një hetim pasi një djalë gjashtë vjeçar, i cili ishte personi i vetëm që i mbijetoi një aksidenti teleferik në Itali në maj, u mor nga gjyshi i tij në Izrael, kundër dëshirave të anëtarëve të tjerë të familjes së tij në mes të një beteje të ashpër kujdestarie për të voglin.

Eitan Biran, prindërit e të cilit dhe vëllai 2-vjeçar vdiqën në rrëzimin e kabinës ajrore në Stresa-Mottarone më 23 maj, ka qenë në qendër të një beteje kujdestarie midis të afërmve që ka në Itali dhe atyre në Izrael.

Eitan, prindërit e të cilit ishin shtetas izraelitë me banim në Itali, kishte jetuar me hallën e tij Aya Biran-Nirko në Pavia para rrëmbimit të tij të pretenduar të shtunën.

Hallës Biran-Nirko iu dha kujdestaria e fëmijës pasi ai doli nga spitali në Torino në qershor.

Por tezja Gali Peleg në Tel Aviv e vogëlushit Eitan, muajin e kaluar filloi një proces birësimi, me avokatin e saj duke pretenduar se fëmija po mbahej peng.

Ajo i tha Radio 103FM të Izraelit të dielën: "Ne nuk e rrëmbyem Eitanin dhe nuk do ta përdornim atë fjalë. Ne e kthyem Eitanin në shtëpi. Na u desh ta bënim pasi nuk morëm asnjë informacion mbi shëndetin ose gjendjen e tij mendore. Nëse gjyqtari nuk do të kishte caktuar takime me fëmijën, ne as nuk do ta kishim parë atë. "

Gjyshi i Eitanit, Shmulik Peleg, shkoi dhe u transferua në Itali nga Tel Avivi, pas rrëzimit. Sipas raporteve në shtypin italian, gjyshi Peleg e nxori fëmijën të shtunën në mëngjes, por nuk e ktheu atë në shtëpi deri në orën 18:30 siç ishte rënë dakord.

Pasi u ngrit alarmi, policia italiane zbuloi se Eitan ishte larguar nga Italia me gjyshin me një avion privat dhe gjyshi kishte pasaportën izraelite të fëmijës. Burimet diplomatike më vonë konfirmuan mbërritjen e tyre në Izrael.

Mediat italiane raportuan se halla Biran-Nirko i kishte dërguar vazhdimisht mesazhe plakut Peleg, i cili më në fund iu përgjigj: "Eitan është kthyer në shtëpi."

Armando Simbari, një avokat që përfaqëson hallën Biran-Nirko, i tha Corriere della Sera: “Lajmet janë shqetësuese për të gjithë dhe krijojnë shumë shqetësime. Eitan u mor, u rrëmbyes nga familjame të cilën u rrit dhe nga mjekët që ende trajtonin traumat e tij. "

Gjyshërit e mëdhenj të Eitanit gjithashtu vdiqën në përplasje, e cila besohet të ketë ndodhur kur një kabllo plumbi u këput, duke bërë që kabina e teleferikut të tundej para mbrapa para se të binte rreth 20 metra në një zonë të pyllëzuar më poshtë. Kabina ishte vetëm disa metra larg Monte Mottarone, destinacioni i saj pothuajse 1.500 metra mbi nivelin e detit, kur ndodhi përplasja. Pesëmbëdhjetë persona kishin hipur në teleferik në Stresa, qyteti poshtë, pranë Liqenit Maggiore, për një udhëtim 20-minutësh. Tetë nga 14 të vdekurit, përfshirë një djalë pesë vjeç, ishin shtetas italianë. Viktima tjetër ishte një shtetas iranian që jetonte në Romë.

Hetuesit janë ende duke punuar për të përcaktuar shkakun e rrëzimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco