Tajlanda ka ndaluar kremrat kundër diellit që dëmtojnë koralet në parqet kombëtare

Tajlanda ka ndaluar kremrat kundër diellit që dëmtojnë koralet në parqet kombëtare

18:16, 05/08/2021
A+ Aa A-

Autoritetet tajlandeze kanë ndaluar përdorimin e kremrave kundër diellit që përmbajnë kimikate të dëmshme për shkëmbinjtë nënujorë korale.

Ndalimi zbatohet në të gjitha parqet kombëtare detare dhe u prezantua pasi u zbulua se kremrat e përdorura nga turistët për mbrojtjen nga dielli dëmtojnë koralet me rritje të ngadaltë. 

Ministria Thai e Mjedisit tha se katër përbërësit e gjetur në kremrat e diellit shkatërrojnë larvat e koraleve, ndërhyjnë në riprodhimin dhe shkatërrojnë koralet.

Për ata që shkelin urdhrin, parashikohet një gjobë deri në 2.550 euro, megjithatë, ende nuk dihet se si do të zbatohet ligji.

Të gjitha kremrat që përmbajnë oksibenzon, oktinoksat, kamfor 4-metilbenziliden dhe builparaben janë të ndaluara.

Ndalime të ngjashme janë vendosur në ishullin e Paqësorit Palau dhe Hawaii, dhe kjo është përpjekja e fundit nga qeveria Thai për të mbrojtur koralet nga industria e turizmit.

Plazhi Maya Bay në ishullin Phi Phi Leh, i njohur për xhirimet e "The Beach", është mbyllur që nga viti 2018 sepse shumica e koraleve të tij janë shkatërruar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco