Katastrofa në Turqi, ministri turk ngre dyshime: ‘Si ka mundësi që 112 vatra zjarri shpërthyen njëkohësisht’

Katastrofa në Turqi, ministri turk ngre dyshime: ‘Si ka mundësi që 112 vatra zjarri shpërthyen njëkohësisht’

10:36, 02/08/2021
A+ Aa A-

Ministri turk i Bujqësisë dhe Pylltarisë Bekir Pakdemirli tha se gjithsej 112 zjarre shpërthyen më 28 korrik dhe 107 prej tyre u lokalizuan, raportoi Radio Televizioni Turk (TRT), dhe ndërsa zjarri shpërtheu "pothuajse njëkohësisht" në pjesë të ndryshme të vend, "shkaku kryesor i rritjes së dyshimit" në mënyrën në të cilën ato u ngritën.

Zjarret shpërthyen kryesisht në rajonet jugore të vendit, kështu që dhjetëra fshatra dhe shumë objekte turistike u evakuuan.

Pakdemirli tha se zjarrfikësit e vunë nën kontroll zjarrin në provincën e Mersinit, ku zjarri u shfaq të enjten në rrethin e Sifilike, por për shkak të erës së fortë, ai u përhap në rrethin e Gulnar të Shtunën.

Më parë, popullsia ishte evakuuar për shkak të rrezikut të mundshëm për jetën.

Operacionet e hershme të shuarjes së zjarrit në zonat Marmaris dhe Kojgiz në provincën jugperëndimore të Mugli rifilluan herët në mëngjes. Flota ajrore e 12 helikopterëve dhe tre avionëve ka mbështetjen tokësore të 100 zjarrfikësve të dërguar nga Azerbajxhani. Rusia gjithashtu dërgoi ndihmë për të shuar zjarrin nga ajri.

Zjarri i lokalizuar në Bodrum

Përveç kësaj, zjarri në vendbanimin turistik të Bodrumit në Mugla u lokalizua, tha Pakdemirli, dhe brigadat e zjarrfikësve aktualisht po ftohin zonën.

Një zjarr pyjor u lokalizua gjithashtu në Antalia, i cili zgjati tre ditë në zonën e Gazipasa, dhe kjo zonë u vendos nën kontroll. Në rrethin e Manavgar në Antalia, katër zjarre po shuhen nga operacionet ajrore dhe tokësore, dhe vendasit po bashkojnë forcat me zjarrfikësit.

Një hetim për shkakun e zjarrit është duke u zhvilluar, shton TRT.

Pandemirli deklaroi se tani po punojnë për shuarjen e pesë zjarreve në zonat e Antalisë, Marmaris, Kojgiz dhe Mugla.

TRT kujton se shkaqet natyrore siç janë kushtet e motit ose zjarri i vendosur nga turistët janë ndër shkaqet më të zakonshme të zjarreve. Pakdemirli tha më herët se zjarret, që ndodhën në disa vende në të njëjtën kohë, dhe nuk u përhapën për shkak të ndikimit të erës, ishin "shkaku kryesor i dyshimeve në rritje" në mënyrën e shfaqjes së tyre.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco