COVID/ Pfizer dhe Moderna rrisin çmimin e vaksinës për Bashkimin Evropian

COVID/ Pfizer dhe Moderna rrisin çmimin e vaksinës për Bashkimin Evropian

08:12, 02/08/2021
A+ Aa A-

Çmimet e vaksinave Pfizer dhe Moderna kundĂ«r Covid janĂ« rritur nĂ« kontratat e fundit tĂ« furnizimit me Bashkimin Evropian.

 Financial Times e raporton këtë, duke cituar fragmente nga kontratat e marra në konsideratë: çmimi i ri për vaksinat Pfzier është 19.50 euro kundrejt 15.50 të furnizimit të mëparshëm ndërsa ai i Moderna në vend të kësaj rritet në 25.50 dollarë për dozë, kundrejt 22.60 të mëparshëm.

Evropa që lufton me rifillimin e infeksioneve të nxitur nga varianti Delta dhe hipotezën e përdorimit të një doze të tretë , sipas modelit të miratuar nga Izraeli i cili sot ka filluar të vaksinojë mbi 60 -at, rrezikon të përballojë një rritje në çmimin e vaksinave për Covid.

Thashethemet që kanë qarkulluar prej muajsh duket se konfirmohen nga Financial Times e cila ka arritur të shoh disa pjesë të kontratave të reja Pfizer dhe Moderna për furnizimet e ardhshme të BE prej 2.1 miliardë doza deri në vitin 2023. 

 Sipas thashethemeve të mbledhura nga gazeta City,Moderna, nga ana tjetër, u tregua "arrogante" në negociatat e saj me Evropën, duke treguar mungesën e përvojës së saj në marrëdhëniet me qeveritë.

Thashethemet e Financial Times për rritjen e çmimeve konfirmojnë atë që u deklarua në muajt e fundit nga kryeministri bullgar Bojko Borissov, sipas të cilit rritja mund të kushtojë "afërsisht të paktën 18 miliardë euro.

"Rritja e çmimit, si dhe lulëzimi i kërkesës, do të kenë efektet e tyre në llogaritë e dy gjigantëve farmaceutikë. Pfizer ka vlerësuar në fakt në tremujorin e fundit të periudhës prill-qershor një rritje prej 30% të të ardhurave nga vaksina për Covid në 33.5 miliardë dollarë në 2021, një rritje e mprehtë në krahasim me 26 miliardë që pritej vetëm në maj. Vetëm në tremujorin e dytë, vaksina gjeneroi 7.8 miliardë dollarë për Pfizer. Dhe e njëjta gjë vlen edhe për Moderna, për të cilën analistët presin të ardhurat nga vaksina do të rriten në 30 miliardë dollarë' është shprehur Borissov muaj më parë.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco