VIDEO/ U ekzekutua në atentat, krisma në funeralin e presidentit të Haitit

VIDEO/ U ekzekutua në atentat, krisma në funeralin e presidentit të Haitit

19:57, 23/07/2021
A+ Aa A-

Zhurma e të shtënave me armë ka ndërprerë funeralin e presidentit të ndjerë të Haitit, Jovenel Moise, i cili u qëllua për vdekje dy javë më parë.

Delegacionet e SH.B.A. dhe të tjera u larguan herët pasi filluan të shtënat, ndërsa funerali po fillonte.

Protestuesit fajësuan disa nga ata që ishin në shërbim për vdekjen e udhëheqësit. Autoritetet akuzojnë mercenarë të huaj për vrasjen, por pikëpyetjet rreth sulmit mbeten.

E veja e presidentit Martine, e cila u plagos në sulm dhe u mjekua në spital në SH.B.A., ishte në funeral me tre nga fëmijët e saj, raporton BBC.

"Qaj për drejtësi. Ne nuk duam hakmarrje, ne duam drejtësi," tha ajo, sipas agjencisë së lajmeve Reuters. Arkivoli i presidentit u mbajt nga burra me uniformë ushtarake. Arkivoli u ul në një skenë në një flamur të Haitit, i rrethuar nga lule të bardha. Një prift katolik romak e bekoi atë.

Disa zyrtarë u përballën me zemërimin e demonstruesve, me shefin e policisë Leon Charles të akuzuar si "një vrasës".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco