Amerika dhe Gjermania arrijnë marrëveshje për Nord Stream 2

Amerika dhe Gjermania arrijnë marrëveshje për Nord Stream 2

10:08, 22/07/2021
A+ Aa A-

Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara do të kërkojnë një zgjatje të marrëveshjes midis Kievit dhe Moskës për tranzitin e gazit në 10 vjet, tha Zëvendës Sekretari i Shtetit i SH.B.A. Victoria Nuland, i cili zbuloi detajet e marrëveshjes midis Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë në "Nord Stream 2 "

Sipas saj, Amerika dhe Gjermania "kërkojnë dhe përdorin të gjitha mjetet e presionit në mënyrë që të zgjasin këtë marrëveshje, e cila skadon në 2024, në 10 vjet".

Siç theksoi ajo, "brenda kornizës së marrëveshjes së arritur, Gjermania merr përsipër të bëjë presion mbi Bashkimin Evropian për të marrë masa, përfshirë sanksionet, në mënyrë që të kufizojë eksportin e energjisë ruse në Evropë nëse Rusia përdor energjinë si armë".

Ajo shtoi se Uashingtoni ende beson se "Nord Stream 2" është një punë e keqe që "rrit varësinë e energjisë së Evropës nga Rusia".

Nuland gjithashtu tha se Shtetet e Bashkuara u këshilluan në mënyrë aktive me ukrainasit gjatë përgatitjes së marrëveshjes me Gjermaninë për tubacionin rus të gazit. Ajo pretendon se Shtetet e Bashkuara "nuk ndërmorën ndonjë veprim për të heshtur Ukrainën", përkundrazi - Uashingtoni bisedoi me Kievin në nivelin më të lartë "për kërkesat dhe dobësitë e tyre".

Më herët, "Politico" njoftoi se administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden u bëri thirrje autoriteteve ukrainase që të përmbahen nga shprehja e pozicionit të tyre gjatë negociatave midis Uashingtonit dhe Berlinit në "North Stream 2".

Duhet të kujtojmë se projekti Nord Stream 2 nënkupton ndërtimin e dy degëve të tubacionit të gazit, kapaciteti total i të cilave do të arrijë në 55 miliardë metra kub gaz në vit,  nga bregu i Rusisë, përtej Detit Baltik, në Gjermani.

Kompanitë e shumta evropiane po marrin pjesë në ndërtimin e tubacionit të gazit.

Ukraina po lufton në mënyrë aktive kundër ndërtimit të tubacionit të gazit Nord Stream 2, i cili ka frikë të humbasë të ardhurat nga tranziti i gazit rus, si dhe vende të shumta evropiane, duke përfshirë Poloninë, Letoninë dhe Lituaninë, dhe deri më tani Shtetet e Bashkuara kanë qenë kundër tij.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco