VIDEO/ Përmbytje apokaliptike në Kinë, shumë qytete nën pushtetin ujit

VIDEO/ Përmbytje apokaliptike në Kinë, shumë qytete nën pushtetin ujit

09:32, 22/07/2021
A+ Aa A-

Kina është përfshirë nga një situatë e pazakontë përmbytjesh. Sipas autoriteteve kanë humbur jetën nga përmbytjet 33 persona dhe rreth 400 mijë persona janë evakuuar.

Më shumë se 2,000,000 hektarë të korra janë përmbytur dhe dëmi i vlerësuar i pronës deri më tani është 1.22 miliardë juanë (160 milion euro). Presidenti kinez Xi Jinping në një deklaratë dje tha se katastrofa ishte “serioze” dhe bëri thirrje për mobilizim për të adresuar krizën në Henan.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco