VIDEO/ Një elefant në kuzhinë: Familja në Tajlandë surprizohet nga mysafiri i paftuar

VIDEO/ Një elefant në kuzhinë: Familja në Tajlandë surprizohet nga mysafiri i paftuar

14:35, 22/06/2021
A+ Aa A-

Disa familje që jetojnë në xhungël kanë frikë nga mysafirët me gëzof dhe për një shtëpi në Tajlandë, pamja e një elefanti që kontrollonte kuzhinën e tyre nuk ishte një tronditje e plotë.

"Ai erdhi të gatuajë përsëri," shkroi me sarkazëm Kitičai Budčan nën një video në Facebook që ai xhiroi gjatë fundjavës, e cila tregon kokën e një elefanti në kuzhinën e tij.

Ndoshta e shtyrë nga uria e natës, kafsha gjigante shtyu kokën në kuzhinë në orët e para të së Dielës, për të gjetur ushqim.

Në një moment, elefanti mori një qese plastike që përmbante lëng, e shqyrtoi atë për pak kohë, dhe më pas e futi në gojën e tij, dhe aty video ndaloi.

Kitichai dhe gruaja e tij jetojnë pranë një parku kombëtar në Tajlandën perëndimore, pranë një liqeni ku elefantët shpesh lahen ndërsa enden në xhungël.

Ai nuk u shqetësua nga pamja e kësaj kafshe, duke e njohur atë si një vizitor të rregullt që shpesh vjen në shtëpitë në fshatin e tij ku ha, dhe pastaj kthehet përsëri në xhungël.

Elefanti në të vërtetë shkatërroi murin e kuzhinës së tyre tha ai, duke krijuar një dritare në kuzhinë.

Këtë fundjavë, detyra e tij e vetme ishte të gjente ushqim.

Kitichai thotë se arsyeja kryesore kur bëhet fjalë për mysafirë të padëshiruar është ushqimi.

"Kur ata nuk marrin ushqim, ata largohen vetë," i tha ai AFP.

"Unë jam mësuar tashmë me ardhjen e elefantëve, kështu që nuk u shqetësova", shtoi ai.

Elefantët e egër janë një dukuri e zakonshme në parqet kombëtare Tailandeze dhe zonat përreth, me fermerët që ndonjëherë raportojnë se një tufë elefantësh të uritur hanë frutat dhe të korrat e misrit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco